• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 27 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Mieszkańcy os. Piaski skazani na Helmuty. Póki co, nie będzie nowych tramwajów

4 lipca 2022, 11:47
fot. Marcin Kluwak
Do czerwca 2023 roku do Gorzowa miało trafić 6 nowych tramwajów od Pesy, które trafiłyby docelowo na linię nr 2 na os. Piaski i zastąpiły Helmuty, które mają na początku obsługiwać tę linię. Niestety Pesa poinformowała, że nie są w stanie dostarczyć tramwajów w wyznaczonym terminie z powodu obecnej sytuacji gospodarczej na świecie.

W poniedziałek 1 sierpnia ma zostać uruchomiona komunikacja tramwajowa na os. Piaski. Na początek linia nr 2 Piaski-Wieprzyce ma być obsługiwana przez odnowione Helmuty, natomiast docelowo mają je zastąpić nowe tramwaje od bydgoskiej Pesy, które do Gorzowa powinny trafić do czerwca 2023 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Kolejne nowe tramwaje od Pesy trafią do Gorzowa”.

Jednak jak się właśnie okazało, Pesa nie dostarczy 6 nowych tramwajów do Gorzowa w zakładanym terminie i nie wiadomo, kiedy w ogóle nowe pojazdy trafią do naszego miasta. Tak więc mieszkańcy os. Piaski korzystający z linii nr 2 będą skazani na wiekowe Helmuty.

- Producent tramwajów, firma Pesa poinformowała, że z powodu sytuacji gospodarczej na świecie, przerwania łańcucha dostaw niezbędnych do produkcji tramwajów komponentów, nie są w stanie dostarczyć tramwajów do Gorzowa w deklarowanym wcześniej terminie – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Warto przypomnieć, że miasto na zakup nowych tramwajów otrzymało dofinansowanie w kwocie 25 mln zł. Co się zatem stanie z tymi pieniędzmi? - Fundusze unijne planowane na zakup tramwajów, zostaną przeznaczone na inwestycje związane z infrastrukturą transportu niskoemisyjnego miasta Gorzowa w ramach realizowanego obecnie projektu transportowego. Trzeba tak postąpić, bo kończy się obecna unijna perspektywa i miasto mogłoby je stracić. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zgodziło się na tę propozycję – tłumaczy Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

Sygnały od Pesy na temat problemów w terminowej dostawie tramwajów dotarły do Gorzowa już kilka tygodni temu. Dlatego też o całej sytuacji zostało poinformowane ministerstwo infrastruktury i polityki regionalnej oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych, z uwagi na unijne dofinansowanie.

- Przyczyny opóźnienia są obiektywne, więc ministerstwo zgodziło się, że pieniądze na zakup, Gorzów będzie mógł przeznaczyć na prowadzone obecnie inwestycje w infrastrukturę transportową. To niebagatelna kwota 25 mln złotych. Dzięki temu budżet miasta się zasili, uwolniony wkład własny z infrastruktury transportowej można będzie wydać na inne inwestycje. Toczą się też rozmowy z PESĄ na temat aneksowania terminu umowy na dostawę tramwajów. Na ten cel miasto otrzyma dofinansowanie, ale już w nowej perspektywie unijnej. W tej sprawie rozpoczęto już stosowne działania – komentuje wiceprezydent Olek.

Kiedy zatem do Gorzowa dotrą nowe tramwaje od Pesy? Tego póki co nie wiadomo.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości