• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 118 Bardzo zła jakość powietrza! Zostań dziś w domu.
Wiadomości

Kolejne nowe tramwaje od Pesy trafią do Gorzowa

3 grudnia 2021, 11:38
fot. Anna Kluwak
Władze Gorzowa wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji od ubiegłego roku planowały poszerzenie taboru tramwajowego o kolejne nowe pojazdy. Celem był zakup kolejnych sześciu niskopodłogowych tramwajów. W końcu to będzie możliwe, bo miasto właśnie otrzymało dofinansowanie na ten cel. Sześć niskopodłogowych tramwajów dostarczy Gorzowa do czerwca 2023 roku bydgoska Pesa.

W listopadzie 2020 roku portal gorzowianin.com informował o tym, że władze Gorzowa wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji planują zakup kolejnych, nowych tramwajów. Tym razem w planach był zakup 6 niskopodłogowych pojazdów. Miasto rozpoczęło wówczas starania o środki finansowe.

Jak się właśnie okazało, miastu udało się uzyskać dofinansowanie na zakup tramwajów. - Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej udzieliło miastu wsparcia na kwotę około 25 mln zł, aby można było zrealizować ten zakup. Tramwaje będą pochodziły z bydgoskiej Pesy, zakup zostanie zrealizowany do czerwca 2023 roku – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa. 

Obecnie po Gorzowie jeździ 14 niskopodłogowych tramwajów Twist od Pesy. Zakup kolejnych 6 tramwajów zwiększy nowoczesny tabor do 20 pojazdów. - Chcemy sukcesywnie wymienić cały tabor tramwajowy, tak aby żaden z mieszkańców nie poczuł się poszkodowany. Chodzi tutaj zwłaszcza o mieszkańców os. Piaski, gdzie po przebudowie ul. Chrobrego i Mieszka I wrócą do kursowania tramwaje. Na początek będą to wiekowe helmuty, natomiast docelowo wymienimy wszystkie helmuty na nowoczesne tramwaje. Chcemy zapewnić naszym pasażerom komfort podróżowania – mówi Roman Maksymiak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie.

Umowę na finansowanie zakupu sześciu wozów tramwajowych podpisała w piątek 3 grudnia w ministerstwie Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa. W lipcu tego roku ministerstwo poinformowało o możliwości dodatkowego wsparcia poszczególnych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w realizacji projektów infrastrukturalnych. - Gorzów zareagował na tę propozycję, przedstawiając w sierpniu wariant realizacji inwestycji w postaci zakupu tramwajów w ramach deklarowanej kwoty ok. 25 mln zł. Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej dobrze oceniło gorzowski projekt. Spełnienia on warunki określone przez resort w zakresie tzw. dojrzałości realizacyjnej (czas realizacji max. do czerwca 2023 r.) i zgodność z zapisami Strategii ZIT – tłumaczy rzecznik Ciepiela. 

Dodatkowe pieniądze na rozwój trasnportu publicznego otrzymała też Zielona Góra.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości