Wiadomości

Kolejne nowe tramwaje od Pesy trafią do Gorzowa

3 grudnia 2021, 11:38
fot. Anna Kluwak
Władze Gorzowa wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji od ubiegłego roku planowały poszerzenie taboru tramwajowego o kolejne nowe pojazdy. Celem był zakup kolejnych sześciu niskopodłogowych tramwajów. W końcu to będzie możliwe, bo miasto właśnie otrzymało dofinansowanie na ten cel. Sześć niskopodłogowych tramwajów dostarczy Gorzowa do czerwca 2023 roku bydgoska Pesa.

W listopadzie 2020 roku portal gorzowianin.com informował o tym, że władze Gorzowa wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji planują zakup kolejnych, nowych tramwajów. Tym razem w planach był zakup 6 niskopodłogowych pojazdów. Miasto rozpoczęło wówczas starania o środki finansowe.

Jak się właśnie okazało, miastu udało się uzyskać dofinansowanie na zakup tramwajów. - Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej udzieliło miastu wsparcia na kwotę około 25 mln zł, aby można było zrealizować ten zakup. Tramwaje będą pochodziły z bydgoskiej Pesy, zakup zostanie zrealizowany do czerwca 2023 roku – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa. 

Obecnie po Gorzowie jeździ 14 niskopodłogowych tramwajów Twist od Pesy. Zakup kolejnych 6 tramwajów zwiększy nowoczesny tabor do 20 pojazdów. - Chcemy sukcesywnie wymienić cały tabor tramwajowy, tak aby żaden z mieszkańców nie poczuł się poszkodowany. Chodzi tutaj zwłaszcza o mieszkańców os. Piaski, gdzie po przebudowie ul. Chrobrego i Mieszka I wrócą do kursowania tramwaje. Na początek będą to wiekowe helmuty, natomiast docelowo wymienimy wszystkie helmuty na nowoczesne tramwaje. Chcemy zapewnić naszym pasażerom komfort podróżowania – mówi Roman Maksymiak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie.

Umowę na finansowanie zakupu sześciu wozów tramwajowych podpisała w piątek 3 grudnia w ministerstwie Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa. W lipcu tego roku ministerstwo poinformowało o możliwości dodatkowego wsparcia poszczególnych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w realizacji projektów infrastrukturalnych. - Gorzów zareagował na tę propozycję, przedstawiając w sierpniu wariant realizacji inwestycji w postaci zakupu tramwajów w ramach deklarowanej kwoty ok. 25 mln zł. Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej dobrze oceniło gorzowski projekt. Spełnienia on warunki określone przez resort w zakresie tzw. dojrzałości realizacyjnej (czas realizacji max. do czerwca 2023 r.) i zgodność z zapisami Strategii ZIT – tłumaczy rzecznik Ciepiela. 

Dodatkowe pieniądze na rozwój trasnportu publicznego otrzymała też Zielona Góra.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości