Wiadomości

Czy miasto ma pomysł na przyjazną komunikację?

23 czerwca 2022, 13:46, Robert Trębowicz
Robert Trębowicz, ekonomista, publicysta. Forum Interesów Komunikacyjnych Gorzowa.
Wobec braku szabel, miasto zdjęło z porządku obrad rady kontrowersyjny projekt podwyżki cen biletów na przejazd komunikacją miejską. Słuszna decyzja. Ten kij ma dwa końce, ale nie oszukujmy się. Jeśli pasażer miałby wydać 4 zł na bilet, oczekując 20 minut na autobus, by następnie dojść kilkadziesiąt metrów z przystanku do celu podróży, wybierze Bolt'a, spacer, lub ...hulajnogę. W autobusach pozostaną uprawnieni do bezpłatnych przejazdów seniorzy, pracownicy strefy przemysłowej oraz dziatwa szkolna z biletem ulgowym.

Przez ostatnie lata podjęto pewne działania, by poprawić jakość komunikacji miejskiej w Gorzowie. Miasto sukcesywnie nadrabia taborowe zaległości. Limonkowy kolor tramwajów ożywia szarość betonu. Pachnące nowością pojazdy, nowoczesny system informacji pasażerskiej, to pozytywne zmiany u miejskiego przewoźnika. Można nawet przymknąć oko na archaiczne bilety miesięczne rodem z epoki Edwarda Gierka.  Jednak nie to jest kluczowe dla pasażera. 

Transport zbiorowy powinien zapewnić sprawne przemieszczanie się po mieście.  Czas najwyższy zdiagnozować słabe punkty oferty MZK, które skutecznie zniechęcają przed podróżą miejskim autobusem: układ linii niekoniecznie jest dopasowany do potrzeb mieszkańców, niska częstotliwość kursów, itp. Rozmawiam z sąsiadami, którzy przy obecnej ofercie miejskiego przewoźnika nie wyobrażają sobie w Gorzowie życia bez samochodu. Mimo drożejących paliw. 

Wiem, że utrzymanie komunikacji kosztuje. Coraz więcej. Rosną zarówno koszty stałe jak i zmienne. Płace, paliwo, serwis. Nawet papier do kserokopiarek. Demony inflacji szaleją. Warto jednakże zainwestować w miejski system transportowy z myślą o przyszłości. W przeciwnym wypadku nigdy nie przekonamy zmotoryzowanych mieszkańców do zmiany nawyków. Zyska na tym klimat oraz miejska przestrzeń, która dziś do ostatniego cala wypełniona jest parkującymi wszędzie samochodami...


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości