• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Jest krok w stronę przebudowy Schodów Donikąd. Miasto ruszyło z testem rynku

18 maja 2022, 15:49
fot. Marcin Kluwak
Władze Gorzowa zabierają się w końcu za Schody Donikąd, ale póki co, przeprowadzają test rynku. Miasto sprawdza ile prywatnych firm będzie zainteresowanych inwestycją w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Firmy mogą wypełniać specjalne ankiety do końca czerwca. Co istotne, same Schody Donikąd mają zostać w przyszłości przebudowane.

W tym roku mija 20 lat od zamknięcia zniszczonych Schodów Donikąd i wielu mieszkańców chciałoby, aby zostały w końcu wyremontowane. Dlatego też miasto wspólnie z wydziałem architektury Politechniki Poznańskiej zorganizowało w ubiegłym roku konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie Schodów Donikąd. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Tak według studentek z Poznania powinny wyglądać Schody Donikąd w Gorzowie". Prezydent Jacek Wójcicki zapowiedział wówczas, że Schody Donikąd zostaną całkowicie przebudowane, ale w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Dlatego miasto będzie szukać prywatnych inwestorów, którzy chcieliby się zająć zagospodarowaniem schodów oraz terenu wokół.

W końcu, po prawie roku władze Gorzowa ruszyły z testem rynkowym. - Test rynkowy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego jest to wstępne badanie zainteresowania partnera prywatnego realizacją przedsięwzięcia wspólnie z miastem. Partnerstwo publiczno-prywatne to skomplikowany proces - tłumaczy Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

Zostało właśnie opublikowane pismo informacyjne wraz z ankietą na potrzeby testowania rynku wykonawców w związku z realizacją projektu partnerstwa publiczno-prywatnego w ramach zadania „Zagospodarowanie przestrzeni miejskiej w Śródmieściu przy ul. Drzymały w Gorzowie Wlkp. pod funkcje usługowe, mieszkaniowe i rekreacyjne”.

Celem testu jest sprawdzenie czy jakiekolwiek firmy są zainteresowane udziałem w inwestycji oraz sprawdzenie ich opinii na ten temat. Miasto chce w ten sposób sprawdzić, czy są firmy, które zostaną potencjalnym inwestorem w projekcie. - Uzyskane odpowiedzi posłużą do weryfikacji zasadności założonego modelu realizacji Przedsięwzięcia i modelu jego finansowania, źródeł pochodzenia kapitału potrzebnego do sfinansowania przedsięwzięcia, warunków finansowania, rodzajów zabezpieczeń finansowania, a także najważniejszych postanowień umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym – czytamy w piśmie.

Ankieta zawiera 32 pytania, które zostały podzielone tematycznie na 6 działów - zakres przedsięwzięcia, doświadczenie, możliwości finansowania, mechanizm wynagradzania, inne oraz podział ryzyk. Miasto czeka na odpowiedzi potencjalnie zainteresowanych firm do 30 czerwca

Jaka przyszłość Schodów Donikąd?

Miasto podkreśla, że inwestycja obejmie nie tylko same schody, ale również najbliższe otoczenie – zarówno od strony ul. Drzymały, jak i ul. Góra Powstańców i Walczaka. Dlatego są otwarci na wszystkie propozycje i biorą pod uwagę zabudowę usługową, mieszkaniową, spa czy nawet hotel. Wiceprezydent Szymankiewicz podkreśla, że wykluczają możliwość zrobienia samych schodów, bez przebudowy otoczenia, które jest zdegradowane. Musi to zostać zrobione kompleksowo.

Jedno jest pewne. Schody Donikąd nie zostaną wyremontowane. Będą musiały zostać przebudowane, ponieważ obecny stan techniczny nie pozwala na ich remont – trzeba będzie również wzmocnić skarpę. To w jakiej będą formie Schody Donikąd to kwestia otwarta. Wcale nie jest powiedziane, że będą wyglądały tak jak w zwycięskiej wizualizacji.

To oznacza, że przebudowa Schodów Donikąd oraz najbliższego otoczenia to kwestia najbliższych kilku lat, jeżeli znajdą się chętni inwestorzy.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości