• Dziś -2°/-5°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 63 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Tak według studentek z Poznania powinny wyglądać Schody Donikąd w Gorzowie [wizualizacje]

14 lipca 2021, 17:46
fot. Agata Wojtkowiak i Rozalia Idziak, Politechnika Poznańska
W tym roku minęło 19 lat od zamknięcia zniszczonych Schodów Donikąd i wielu mieszkańców chciałoby, aby zostały w końcu wyremontowane. Jak się okazało, w tym roku miasto wspólnie z wydziałem architektury z Politechniki Poznańskiej ogłosiło konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie Schodów Donikąd. W czwartek władze Gorzowa mają przedstawić szczegóły na temat planów rewitalizacyjnych tego miejsca.

Wielokrotnie na portalu gorzowianin.com poruszaliśmy temat Schodów Donikąd, które są już zamknięte od 19 lat. Dlatego też wielu mieszkańców Gorzowa chciałoby, aby zostały w końcu wyremontowane i stały się wizytówką miasta. Tym bardziej, że remont Schodów Donikąd był jednym ze sztandarowych punktów programu wyborczego obecnego prezydenta Jacka Wójcickiego w 2014 roku. Jednak do tej pory ta inwestycja nie została zrealizowana.

Jak się okazało, wiosną 2021 roku miasto Gorzów wspólnie z wydziałem architektury Politechniki Poznańskiej zorganizowało konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie Schodów Donikąd. O tym konkursie dowiedzieliśmy się w momencie, kiedy jeden z mieszkańców złożył w ramach budżetu obywatelskiego 2022 wniosek o remont Schodów Donikąd. Wniosek został odrzucony, a miasto tłumaczyło, że "Schody Donikąd stanowią temat aktualnie toczącego się konkursu architektonicznego, którego celem jest wyłonienie najlepszego rozwiązania projektowego dla tego miejsca".

Teraz przyszedł w końcu czas na poznanie wyników studenckiego konkursu urbanistycznego pod tytułem "Schody Donikąd. Zagospodarowanie przestrzenne wybranego obszaru śródmiejskiego w Gorzowie Wielkopolskim". Jego wyniki oraz plany co do remontu Schodów Donikąd mamy poznać w czwartek 15 lipca. - Wracamy do koncepcji zagospodarowania przestrzeni wokół gorzowskich Schodów Donikąd. W tym między innymi celu wiosną tego roku przeprowadzono konkurs, zorganizowany przez Urząd Miasta i Zakład Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. O szczegółach konkursach, jego wynikach oraz o planach na rewitalizację tej przestrzeni opowiedzą w czwartek, 15 lipca podczas konferencji prasowej wiceprezydent Jacek Szymankiewicz oraz architekt miejski Dariusz Górny – zapowiada Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta Gorzowa. 

Miasto zaprezentowało za to wizualizację tego, jak mogą wyglądać Schody Donikąd. Autorkami wizualizacji są Agata Wojtkowiak oraz Rozalia Idziak, studentki drugiego stopnia na wydziale architektury Politechniki Poznańskiej. Według koncepcji przygotowanej przez studentki, Schody Donikąd powinny zostać całkowicie przebudowane. Według studentek schody powinny pełnić rolę reprezentacyjną, z dużą ilością zieleni i drzew. Ponadto w schody powinien zostać wkomponowany podjazd dla wózków i rowerów. Natomiast u ich podnóża powinna znaleźć się fontanna posadzkowa. Ścieżka wśród drzew powinna zostać przecięta ciągiem szybkich schodów.

Natomiast na szczycie Schodów Donikąd powinna znaleźć się restauracja z widokiem na centrum i punkt widokowy. Natomiast wchodząc z punktu widokowego do parku, powinna znaleźć się strefa piknikowa pomiędzy drzewami.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Fotoreportaż


1/7 Wizualizacja Schodów Donikąd

1/7 Wizualizacja Schodów Donikąd

2/7 Wizualizacja Schodów Donikąd

2/7 Wizualizacja Schodów Donikąd

3/7 Wizualizacja Schodów Donikąd

3/7 Wizualizacja Schodów Donikąd

4/7 Wizualizacja Schodów Donikąd

4/7 Wizualizacja Schodów Donikąd

5/7 Wizualizacja Schodów Donikąd

5/7 Wizualizacja Schodów Donikąd

6/7 Wizualizacja Schodów Donikąd

6/7 Wizualizacja Schodów Donikąd

7/7 Wizualizacja Schodów Donikąd

7/7 Wizualizacja Schodów Donikąd

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości