• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Budowa północnej obwodnicy Gorzowa. Ile drzew pójdzie do wycinki?

21 lutego 2022, 08:39
fot. archiwum
Jeszcze w tym roku władze Gorzowa ogłoszą przetarg na budowę północnej obwodnicy Gorzowa. Co istotne, inwestycja zostanie podzielona na etapy. Zanim jednak ruszą prace, miasto zleciło inwentaryzację drzew. To pozwoli na wskazanie drzew, które trzeba będzie wyciąć, a które będą mogły zostać zachowane.

Pod koniec stycznia portal gorzowianin.com informował jako pierwszy, że przetarg na budowę północnej obwodnicy Gorzowa zostanie ogłoszony w IV kwartale 2022 roku. Sama inwestycja ma zostać podzielona na etapy. Na początek miasto chce, aby został wybudowany nowy odcinek drogi od ronda Barlineckiego do nowo wybudowanego ronda na przedłużeniu ul. Kazimierza Wielkiego. Miasto chce na ten cel przeznaczyć 25 mln zł. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Przetarg na budowę północnej obwodnicy Gorzowa jeszcze w 2022 roku!".

Władze Gorzowa zapowiadają, że zanim ruszy sama budowa nowej obwodnicy, to zostanie przeprowadzona inwentaryzacja istniejących drzew na pierwszym odcinku planowanej drogi od ronda Barlineckiego przy ul. Wyszyńskiego do nowego ronda na wysokości ul. Kazimierza Wielkiego. Zadania podejmie się biuro projektowe z Gorzowa, które ma cztery miesiące - do 8 czerwca na opracowanie geodezyjnego spisu drzewostanu na odcinku o długości 600 metrów.

- Ewidencją zostaną objęte drzewa o obwodzie pnia większym niż 20 cm mierzonym na wysokości 130 cm ponad poziomem terenu. Opis każdego drzewa musi określić m. in. jego lokalizację, gatunek oraz wymiary obwodu pnia i korony – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

To pozwoli na wskazanie liczby drzew, które trzeba będzie wyciąć pod budowę północnej obwodnicy, a które będą mogły zostać zachowane i nie będą kolidowały z planowaną inwestycją. 

Jeżeli jeszcze w 2022 roku uda się znaleźć wykonawcę, wówczas pierwsze prace przy budowie północnej obwodnicy Gorzowa ruszyłyby w 2023 roku. Wiadomo też, że do budowy został wybrany wariant drogi dwujezdniowej, dwupasmowej o przekroju 2x2. Oznacza to, że od razu zostanie wybudowana droga z dwoma pasami w każdym kierunku i nie będzie potrzeba w przyszłości jej rozbudowywać, bo od razu zostanie dostosowana do dużego natężenia ruchu. Jak podkreśla magistrat, teren na którym zaplanowano budowę drogi nie jest objęty żadną z form ochrony przyrody. Dopiero 2 kilometry od planowanej inwestycji znajduje się teren należący do obszaru Natura 2000.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości