• Dziś 21°/12°
  • Jutro 25°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Wielopoziomowy parking w Gorzowie. Póki co, inwestycji nie będzie [zdjęcia]

8 lutego 2023, 11:00, red
fot. Lubuski Urząd Wojewódzki
Przy Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie miał zostać wybudowany wielopoziomowy parking. Niestety oferty, które złożyło dwóch potencjalnych wykonawców były prawie czterokrotnie wyższe niż planowany budżet. Przetarg został unieważniony, ale LUW zapowiada, że kiedy sytuacja na rynku ulegnie poprawie, wróci do negocjacji z firmami.

Każdy, kto musiał załatwić sprawę w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, w Urzędzie Skarbowym czy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Jagiellończyka i wybrał się tam samochodem, wie że znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. Kierowcy, którzy chcą załatwić sprawę w urzędzie, bardzo często parkują gdzie się da – na zakazach czy na skwerach i chodnikach. Dlatego też od od 2019 roku Lubuski Urząd Wojewódzki mówił o potrzebie budowy parkingu wielopoziomowego. Natomiast w 2021 roku wszczął postępowanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego w ramach którego miał zostać wybudowany parking wielopoziomowy.

Lubuski Urząd Wojewódzki otrzymał 4 oferty wstępne, z czego do udziału w negocjacjach zaproszono po 3 partnerów prywatnych. Z każdą z firm przeprowadzono kilka rund negocjacyjnych. Swoje oferty ostateczne złożyło dwóch potencjalnych wykonawców.

Na budowę parkingu wielopoziomowego w budżecie LUW zapisano 25 mln zł. Natomiast oferty były prawie czterokrotnie wyższe. Firma Indigo Polska zaproponowała 89 mln 762 tys. 040 zł, natomiast firma Izim chciała 91 mln 480 tys. 266,39 zł za realizację inwestycji.

Tym samym LUW unieważnił przetarg. - Oferty złożone przez wykonawców przekraczają kwotę, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie przedmiotowego zamówienia. Zamawiający nie dokona zwiększenia kwoty przeznaczonej na realizację zamówienia do ceny najkorzystniejszej oferty, tym samym postępowanie zostaje unieważnione - czytamy w uzasadnieniu unieważnionego postępowania przetargowego.

Jednak unieważnienie przetargu nie oznacza, że LUW rezygnuje z inwestycji. Kiedy poprawi się sytuacja na rynku zamierza wrócić do negocjacji z dwoma firmami, które złożyły swoje oferty. W końcu cała dokumentacja projektowa jest gotowa. Kiedy to nastąpi? Tego póki co nie wiadomo.

Tak ma wyglądać wielopoziomowy parking przy Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie

Lubuski Urząd Wojewódzki chce, aby inwestycja została zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Parking miałby składać się z czterech kondygnacji i pomieścić 250 samochodów. Miałby powstać na tyłach LUW, w miejscu obecnego parkingu od strony Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Zaprojektowanie i budowa parkingu wielopoziomowego miałoby potrwać 2 lata.

Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym miałaby zostać zawarta na okres 22 lat (w tym okres projektowania i budowy, który nie może przekroczyć 22 miesięcy). Rolą partnera prywatnego będzie zaprojektowanie parkingu, zorganizowanie i sfinansowanie robót budowlanych, a następnie jego obsługa, w tym również prawo do pobierania opłat od użytkowników. Zamawiający przewiduje możliwość poniesienia jednorazowej dopłaty do nakładów inwestycyjnych po okresie budowy w maksymalnej wysokości 4 mln zł brutto. Szczegóły dotyczące warunków ewentualnej dopłaty doprecyzowane zostaną podczas negocjacji.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

1/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

2/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

2/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

3/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

3/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

4/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

4/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

5/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

5/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości