Wiadomości

Miasto planuje zakup 6 nowych tramwajów

25 listopada 2020, 12:16
fot. archiwum
Władze Gorzowa wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji planują zakup kolejnych, nowych tramwajów. Tym razem w planach jest zakup 6 niskopodłogowych pojazdów. Miasto stara się obecnie o środki finansowe w ramach programu Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych.

Miasto Gorzów kupiło 14 nowych, niskopodłogowych tramwajów Twist od Pesy. Chociaż pierwszy tramwaj z numerem seryjnym 001 został dostarczony do Gorzowa w kwietniu 2019 roku, jeszcze długo czekał w zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji na swój pierwszy przejazd. Nowoczesne tramwaje wożą mieszkańców po ulicach miasta od 2 lipca 2020 roku, a sami gorzowianie są bardzo zadowoleni z nowych pojazdów.

Jak się okazało, władze Gorzowa wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji przymierzają się do zakupu kolejnych, nowych tramwajów. Tym razem miasto chce kupić 6 sztuk niskopodłogowych tramwajów za kwotę 25 mln 350 tys. zł.

- Chcemy sukcesywnie wymienić cały tabor tramwajowy, tak aby żaden z mieszkańców nie poczuł się poszkodowany. Chodzi tutaj zwłaszcza o mieszkańców os. Piaski, gdzie po przebudowie ul. Chrobrego i Mieszka I wrócą do kursowania tramwaje. Na początek będą to wiekowe helmuty, jednak kiedy uda nam się pozyskać środki finansowe, wymienimy wszystkie helmuty na nowoczesne tramwaje. Chcemy zapewnić naszym pasażerom komfort podróżowania – mówi Roman Maksymiak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie.

Skąd miasto weźmie na to pieniądze? Pod koniec września urzędnicy złożyli 13 wniosków o wsparcie finansowe projektów inwestycyjnych ze środków Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych w ramach drugiej puli konkursu na łączną kwotę 159 mln 98 tys. zł. Na liście znalazł się właśnie zakup nowych tramwajów, ale nie tylko. Wśród inwestycji starających się o dofinansowanie jest również przebudowa ul. Kosynierów Gdyńskich (15 mln 337 tys. zł), modernizacja parku Słowiańskiego (6 mln 820 tys. zł) czy budowa żłobka i przedszkola na os. Europejskim (16 mln 335 tys. zł).

Jeżeli uda się otrzymać dofinansowanie, wówczas miasto wspólnie z MZK rozpisze przetarg. Czy będą to tramwaje Twist od Pesy? Tego nie wiadomo, ponieważ specyfikacja tramwajów zostanie przygotowana na nowo. - W przypadku otrzymania dotacji na to zadanie, miasto w terminie 2 lat, czyli do końca 2022 roku musi rozliczyć dotację. Zatem od otrzymania decyzji o dofinansowaniu i wprowadzeniu dofinansowania do budżetu, do końca 2022 roku tramwaje musiałyby zostać zakupione, w drodze przetargu, na zasadach konkurencyjności, w związku z czym trudno jest określić ich dostawcę - tłumaczy Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa. - Musimy dostosować się do obecnej sytuacji i nie wiadomo czy będą nam potrzebne tak duże tramwaje. Musimy myśleć perspektywicznie – podkreśla prezes Maksymiak.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości