• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 71 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Był konkurs na zagospodarowanie Schodów Donikąd. Radny pyta się co dalej z inwestycją

2 grudnia 2021, 09:36
fot. Agata Wojtkowiak i Rozalia Idziak, Politechnika Poznańska
W tym roku minęło 19 lat od zamknięcia zniszczonych Schodów Donikąd i wielu mieszkańców chciałoby, aby zostały w końcu wyremontowane. Nadzieją na to, że coś się zmieni był ogłoszony konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie schodów, ale od momentu ogłoszenia planów przez miasto, nic nie dzieje się w tej sprawie. Dlatego też o przyszłość Schodów Donikąd postanowił zapytać się radny Sebastian Pieńkowski.

Wielokrotnie na portalu gorzowianin.com poruszaliśmy temat Schodów Donikąd, które są już zamknięte od 19 lat. Dlatego też wielu mieszkańców Gorzowa chciałoby, aby zostały w końcu wyremontowane i stały się wizytówką miasta. Jak się okazało, wiosną 2021 roku miasto Gorzów wspólnie z wydziałem architektury Politechniki Poznańskiej zorganizowało konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie Schodów Donikąd. 

W lipcu poznaliśmy wyniki konkursu i to jak według studentów z Poznania powinny wyglądać Schody Donikąd i jaką powinny spełniać funkcję. Według zwycięskiej koncepcji powinny zostać całkowicie przebudowane i powinny pełnić rolę reprezentacyjną, z dużą ilością zieleni i drzew. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Tak według studentek z Poznania powinny wyglądać Schody Donikąd w Gorzowie".

Natomiast władze Gorzowa zapowiadały, że Schody Donikąd mają zostać całkowicie przebudowane, ale w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Dlatego miasto będzie szukać prywatnych inwestorów, którzy chcieliby się zająć zagospodarowaniem schodów oraz terenu wokół. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Schody Donikąd i ich najbliższe otoczenie przejdzie metamorfozę. Miasto szuka partnerów do inwestycji".

Od tamtej pory minęło już kilka miesięcy i nic się nie dzieje w tej sprawie. Dlatego też Sebastian Pieńkowski, radny Prawa i Sprawiedliwości postanowił napisać interpelację do prezydenta Jacka Wójcickiego w sprawie Schodów Donikąd. Radny Pieńkowski dopytywał się, w jakim zakresie miasto byłoby w stanie uczestniczyć w finansowaniu tego przedsięwzięcia, a także czy jest określony konkrety czas rozpoczęcia i zakończenia inwestycji. 

- Planujemy, że pierwsze działania dotyczące testu rynkowego lub analiz zakresu rzeczowego i finansowego przedsięwzięcia podejmiemy jeszcze do końca 2021 roku. Pakiet wyróżniających się prac będzie stanowił bazę do podjęcia rozmów z zainteresowanymi przedsiębiorcami na temat ewentualnego nawiązania współpracy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego lub innej formy współpracy. Taka współpraca ma doprowadzić do określenia zasad partnerstwa, wykonania profesjonalnych opracowań projektowych, przeprowadzenia procedur administracyjnych i realizacji przedsięwzięcia. Oczywiście zakres i źródła finansowania elementów, które będą wykonywane przez miasto są sprawą otwartą i będą możliwe do określenia po podjęciu rozmów z zainteresowanymi podmiotami - tłumaczy Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

To oznacza, że przebudowa Schodów Donikąd oraz najbliższego otoczenia to kwestia najbliższych kilku lat, o ile znajdą się chętni inwestorzy.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości