• Dziś -2°/-5°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 62 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Miasto kupiło elektryczny samochód. To volkswagen ID.3 [zdjęcia]

23 listopada 2021, 11:05
fot. Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa
Urząd Miasta Gorzowa pochwalił się właśnie, że kupił elektryczny samochód. Jak podkreślają urzędnicy, elektryczny volkswagen ID.3 ma służyć do nadzorowania dróg na terenie Gorzowa, kosztował 140 tys. zł.

Zanim elektryczne autobusy rozpoczną regularne kursowanie po Gorzowie, na ulice miasta wyjedzie elektryczny volkswagen ID.3. Samochód został właśnie kupiony przez Urząd Miasta Gorzowa.  Pojazd jest charakterystyczny, ponieważ został oklejony w gorzowskie akcenty wizualne. Na masce ma napis „Gorzów #stądjestem”, natomiast po bokach jest napis „Gorzów Wielkopolski” oraz grafika przedstawiająca panoramę Gorzowa z bulwarami, estakadą i katedrą w tle. 

Jak dowiedział się portal gorzowianin.com, miasto zapłaciło za elektrycznego volkswagena ID.3 kwotę 140 tys. zł, w tej kwocie znalazła się również stacja ładowania. - Cena, którą miasto zapłaciło za zakup elektrycznego volkswagena jest dużo korzystniejsza, od ceny katalogowej – podkreśla Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Po co miastu elektryczny samochód? Jak tłumaczą urzędnicy, elektryczny volkswagen ma poruszać się w granicach Gorzowa i ma służyć do nadzorowania dróg. Nie zanieczyści środowiska, a do tego ma zachęcać mieszkańców do zainteresowania się sprawami ekologii i elektromobilności.  

Jak czytamy na stronie producenta, czyli firmy Volkswagen, samochód ma silnik elektryczny umieszczony z tyłu, który oferuje moc do 150 kW (204 KM). Do tego w pojeździe znajduje się litowo-jonowy akumulator o pojemności wynoszącej nawet 77 kWh. Zasięg auta (wg WLTP) wynosi do 555 km.

– Na razie szliśmy w stronę ekologicznego transportu, teraz zaczynamy jechać, samochód to początek. Elektryczne autobusy, nowoczesne tramwaje, umowa z firmą kurierską to jest kierunek naszego działania - mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Zakup samochodu elektrycznego dla Gorzowa jest też spełnieniem wymogów ustawowych, mówiących o obowiązku posiadania przez polskie samorządy w swojej flocie co najmniej 10 proc. samochodów elektrycznych, ale pozwoli też miastu na staranie się o częściowy zwrot tego zakupu. 

- Samochód jest zapowiedzią kolejnych zmian w zakresie ekologii i elektromobilności w Gorzowie. Latem pojawią się pierwsze elektryczne autobusy, które miasto kupiło w firmie Solaris, trwają przygotowania do zakupu kolejnych. Miasto porozumiało się też z firmą InPost na wspólne działania proekologiczne, pierwszym krokiem będzie wymiana samochodów kurierskich, jeżdżących po Gorzowie na elektryczne – komentuje Ciepiela.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Fotoreportaż


1/7 Miasto kupiło elektrycznego volkswagena ID.3

1/7 Miasto kupiło elektrycznego volkswagena ID.3

2/7 Miasto kupiło elektrycznego volkswagena ID.3

2/7 Miasto kupiło elektrycznego volkswagena ID.3

3/7 Miasto kupiło elektrycznego volkswagena ID.3

3/7 Miasto kupiło elektrycznego volkswagena ID.3

4/7 Miasto kupiło elektrycznego volkswagena ID.3

4/7 Miasto kupiło elektrycznego volkswagena ID.3

5/7 Miasto kupiło elektrycznego volkswagena ID.3

5/7 Miasto kupiło elektrycznego volkswagena ID.3

6/7 Miasto kupiło elektrycznego volkswagena ID.3

6/7 Miasto kupiło elektrycznego volkswagena ID.3

7/7 Miasto kupiło elektrycznego volkswagena ID.3

7/7 Miasto kupiło elektrycznego volkswagena ID.3

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości