• Dziś 11°/2°
  • Jutro 11°/0°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 21 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Co z cmentarzami na 1 listopada?

25 października 2021, 14:11
fot. archiwum
Zbliża się 1 listopada, więc wiele osób zadaje sobie pytanie czy w tym roku z powodu pandemii kornawirusa i rosnących zakażeń COVID-19 ponownie zostaną zamknięte cmentarze, tak jak miało to miejsce rok temu. Wówczas cmentarze zostały zamknięte na okres Wszystkich Świętych na ostatnią chwilę. A jak będzie w tym roku?

W ubiegłym roku, na dwa dni przed 1 listopada rząd ogłosił, że cmentarze w całej Polsce zostaną zamknięte na okres Wszystkich Świętych, czyli w dniach 31 października - 2 listopada. A wszystko przez pandemię koronawirusa i dużą liczbę zakażeń COVID-19. Mieszkańcy Gorzowa masowo wówczas ruszyli na groby bliskich, natomiast sprzedawcy chryzantem i zniczy byli załamani. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Łzy i liczenie strat. Sprzedawcy chryzantem są załamani".

Wiele osób nie mogło się pogodzić z decyzją rządu, że 1 listopada nie mogli wejść na teren cmentarza przy ul. Żwirowej. Dlatego też wielu mieszkańców zapalało znicze i ustawiało kwiaty przed bramami nekropolii. W ten sposób gorzowianie chcieli również wspomóc lokalnych przedsiębiorców od których kupowali chryzantemy lub znicze. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Zamknięty cmentarz w Gorzowie. Smutny widok 1 listopada".

A jak będzie wyglądał okres Wszystkich Świętych w tym roku? Czy czeka nas ponowne zamknięcie cmentarzy na ostatnią chwilę? Takie pytania zadaje sobie coraz więcej osób, ponieważ zbliża się 1 listopada, a liczba zakażeń COVID-19 rośnie. - Na dzisiaj nie przewidujemy żadnych ograniczeń na święta 1-2 listopada. Będzie apelować o przestrzeganie zasad dystans, dezynfekcja, maseczka – powiedział w poniedziałek 25 października Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. 

Również sam minister zdrowia zapowiedział, że rząd nie planuje żadnych obostrzeń na okres Wszystkich Świętych. - Tutaj nie będzie żadnego zaskakiwania, chociaż sytuacja jest o tyle dynamiczna, że przyrost, jaki mamy w ciągu ostatnich dwóch dni, jest zdecydowanie poza prognozą, która przygotowaliśmy – komentuje Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Tym samym mieszkańcy Gorzowa będą mogli bez problemu odwiedzić nekropolię przy ul. Żwirowej. We wtorek 26 października Urząd Miasta Gorzowa przekaże do mediów informację na temat organizacji ruchu przy cmentarzu przy ul. Żwirowej w okresie Wszystkich Świętych.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości