Jak czytamy w Multimedialnej Encyklopedii Gorzowa Wielkopolskiego prowadzonej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorzowie, kino Kopernik było to pierwsze kino wybudowane od podstaw w powojennym Gorzowie. Powstało przy ulicy Warszawskiej w latach 1972-1975, w miejscu planowanego Domu Kultury.
Do kina mogło wejść jednorazowo 570 osób - tyle było miejsc na widowni, która nie raz była wypełniona po brzegi. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce we wrześniu 1975 roku premierą filmu Noce i dnie z udziałem reżysera Jerzego Antczaka. Ostatnim filmem wyświetlonym w Koperniku była bajka Ratatuj o szczurze, który zapragnął być kucharzem.
Kino było wyposażone w nowoczesną - jak na ówczesne lata aparaturę. Jako jedyne w Gorzowie miało nagłośnienie Dolby Stereo Pro Logic System. Było to najbardziej popularne kino w mieście. Wyświetlano tam światowe premiery filmowe, a uczniowie szkół - szczególnie pobliskiej - szkoły podstawowej numer 17 - regularnie, w ramach zajęć lekcyjnych uczestniczyli w projekcjach filmów radzieckich.
Jak czytamy na stronach Multimedialnej Encyklopedii Gorzowa, w latach 80. flagową imprezą Kopernika były coroczne Konfrontacje Filmowe, a także wymyślone później przez Arkadiusza Marcinkiewicza Wieczory Oskarowe - nocne maratony z ambitnymi filmami. Na przełomie lat 80. i 90. Mirosław Marcinkiewicz prowadził w kinie Kopernik jedną z pierwszych w Gorzowie wypożyczalni filmów na kasetach VHS.
Kino ostatecznie zamknięto w 2007 roku. Było to spowodowane dużym spadkiem widzów, a także rozpoczęciem budowy nowoczesnego kina w galerii Askana.
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |