Wiadomości

To było najlepsze kino w Gorzowie. Teraz rośnie tam trawa

25 października 2021, 12:06
Kino Kopernik w Gorzowie. Źródło: mapio.net
25 października 2007 roku, czyli dokładnie 14 lat temu wyświetlono ostatni film w gorzowskim kinie Kopernik. Budynek ostatecznie wyburzono w 2009 roku. Teraz w tym miejscu znajduje się trawnik, a obok droga dojazdowa do filharmonii.

Jak czytamy w Multimedialnej Encyklopedii Gorzowa Wielkopolskiego prowadzonej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorzowie, kino Kopernik było to pierwsze kino wybudowane od podstaw w powojennym Gorzowie. Powstało przy ulicy Warszawskiej w latach 1972-1975, w miejscu planowanego Domu Kultury. 

Do kina mogło wejść jednorazowo 570 osób - tyle było miejsc na widowni, która nie raz była wypełniona po brzegi. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce we wrześniu 1975 roku premierą filmu Noce i dnie z udziałem reżysera Jerzego Antczaka. Ostatnim filmem wyświetlonym w Koperniku była bajka Ratatuj o szczurze, który zapragnął być kucharzem.

Kino było wyposażone w nowoczesną - jak na ówczesne lata aparaturę. Jako jedyne w Gorzowie miało nagłośnienie Dolby Stereo Pro Logic System. Było to najbardziej popularne kino w mieście. Wyświetlano tam światowe premiery filmowe, a uczniowie szkół - szczególnie pobliskiej  - szkoły podstawowej numer 17 - regularnie, w ramach zajęć lekcyjnych uczestniczyli w projekcjach filmów radzieckich. 

Jak czytamy na stronach Multimedialnej Encyklopedii Gorzowa, w latach 80. flagową imprezą Kopernika były coroczne Konfrontacje Filmowe, a także wymyślone później przez Arkadiusza Marcinkiewicza Wieczory Oskarowe - nocne maratony z ambitnymi filmami. Na przełomie lat 80. i 90. Mirosław Marcinkiewicz prowadził w kinie Kopernik jedną z pierwszych w Gorzowie wypożyczalni filmów na kasetach VHS.  

Kino ostatecznie zamknięto w 2007 roku. Było to spowodowane dużym spadkiem widzów, a także rozpoczęciem budowy nowoczesnego kina w galerii Askana. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości