Podczas środowej Sesji Rady Miasta Gorzowa, radni przyjęli uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania dla obszaru położonego w rejonie ul. Mironickiej. Chodzi o 250 hektarów terenów inwestycyjnych znajdujących się pomiędzy ul. Myśliborską, Mironicką i trasą S3, które zostały przejęte od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Gorzowie.
Jak czytamy w przyjętej uchwale, plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza budowę spalarni odpadów na terenie inwestycyjnym przy ul. Mironickiej. Chodzi o budowę spalarni odpadów, która została przyjęta w Strategii Województwa Lubuskiego 2030.
- Jest to jedna z możliwych lokalizacji dla budowy ekologicznej spalarni śmieci. Zwracam uwagę, że nie ma wyznaczonej ścisłej lokalizacji, ale dopuszczenie budowy. Chcieliśmy poszukać alternatywnego źródła zasilania dla tego obszaru. Spalarnia wytwarza nie tylko ciepło, ale również energię elektryczną. Do tego pozwala nam zagospodarować odpady, które obecnie są utylizowane na składowisku. Zwłaszcza takie, które bardzo trudno trudno zutylizować inaczej, niż przez spalenie. Takie zakłady termicznego spalania odpadów są powszechnym źródłem zasilania miast. Wskazanie takiej lokalizacji umożliwia budowę takiego zakładu oraz zasilenie energię i ciepłem całych 250 hektarów inwestycyjnych - tłumaczył Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.
Ekologiczna spalarnia odpadów dla województwa lubuskiego
W połowie lutego została przyjęta Strategia Województwa Lubuskiego 2030 w której zapisano miasto Gorzów, jako lokalizację budowy nowoczesnej spalarni odpadów. Spalarnia będzie inwestycją wojewódzką, natomiast miasto Gorzów będzie jedynie partnerem. Jak podkreśla miasto, ul. Mironicka to jedna z możliwych lokalizacji, gdzie mogłaby powstać ekologiczna spalarnia odpadów. Dokładny teren dla tej inwestycji nie został jeszcze wybrany.
- Projekt zakład budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów o wydajności pozwalającej zagospodarować frakcję kaloryczną wytwarzaną w instalacjach komunalnych, głównie województwa lubuskiego. Biorąc pod uwagę instalacje przetwarzania odpadów komunalnych zlokalizowane w województwie lubuskim, wytwarzające frakcję kaloryczną, wydajność instalacji termicznego przekształcania odpadów powinna być na poziomie 150-200 tys. MG/rok.
Projekt zakłada wykorzystanie sprawdzonej i techniczne dojrzałej technologii spalania w standardach BAT. Przedsięwzięcie wybudowane i eksploatowane będzie w tzw. kogereacji, czyli będzie wytwarzać jednocześnie energię elektryczną i ciepło, które kierowane mogłoby być do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jest to najbardziej efektywny sposób odzysku energii zawartej w odpadach. Zakład będzie obsługiwał całe województwo lubuskie. Proponowana lokalizacja - Gorzów Wielkopolski, z uwzględnieniem wymogów środowiskowych – czytamy w Strategii Województwa Lubuskiego 2030.
Budowa tak dużej spalarni może wynieść nawet 500 mln zł - oczywiście będzie to inwestycja dofinansowania ze środków unijnych. Urzędnicy zakładają, że ekologiczna spalarnia śmieci mogłaby zostać wybudowana w Gorzowie w ciągu najbliższych czterech lat.
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |