• Dziś /2°
  • Jutro /2°
Wiadomości

Nowe odkrycia archeologiczne na Chrobrego. Odkryto fosę i mury miejskie [zdjęcia]

20 czerwca 2021, 15:30
Trwa przebudowa ul. Chrobrego i Mieszka I w Gorzowie. Jednak na placu budowy na wysokości Arsenału pracują cały czas archeolodzy. Okazuje się, że pod ziemią przy ul. Chrobrego odkrywane są kolejne ślady historii. Tym razem natrafiono na fosę i fragmenty murów miejskich.

Na początku czerwca portal gorzowianin.com informował o tym, że odkrycia archeologiczne, który zostały odnalezione na skrzyżowaniu ul. Chrobrego, Łokietka i Wybickiego zostały zasypane. Archeolodzy poza odkryciami fragmentów ceramiki z kultury pucharów lejkowatych oraz osady z okresu neolitycznego, odkryli również fundamenty starej słodowni oraz fragmenty twierdzy obronnej z XVII wieku. Twierdza to bastion wzniesiony najprawdopodobniej przez Szwedów, z tej budowli pozostały jedynie relikty. Natomiast w przypadku starej słodowni zachowały się fundamenty i to w dobrej kondycji archeologicznej. 

Wszystkie odkrycia archeologiczne w tym miejscu zostały zinwentaryzowane, a następnie zasypane. Dzisiaj nie ma już śladu po nich, ponieważ zostały tam wysypane wielkie hałdy materiału przeznaczonego na podbudowę drogi i torowiska.

Natomiast w ostatnich dniach firma SG2, która prowadzi prace archeologiczne, natrafiła na kolejne odkrycia pod ziemią. Tym razem odkryto fosę, która znajdowała się przy murach miejskich. Te również odkryto kilka tygodni temu, na wysokości kiosku obok pomnika Edwarda Jancarza, ale dopiero teraz można było oficjalnie potwierdzić, że są to pozostałości po murach miejskich z XIV wieku. Jak wyglądają pozostałości murów miejskich? To warstwa kamieni biegnąca w poprzek ul. Chrobrego. 

Ale to nie wszystko, na wysokości Arsenału od strony skrzyżowania z ul. Pocztową w ostatnich tygodniach został również odkryty prawdopodobnie średniowieczny cmentarz. Archeolodzy natknęli się na kilka jam grobowych, gdzie było widać również widać kości.

Firma ZUE i FDO, która zajmuje się przebudową ul. Chrobrego i Mieszka I ma podpisany aneks do umowy na zakończenie prac do końca grudnia 2021 roku, jednak wykonawca chciałby zrealizować inwestycję szybciej, nawet w październiku. Wszystko przez to, że prace archeologiczne nie wpływają tak bardzo na poślizg w przebudowie drogi.

 

Fotoreportaż



Podziel się

Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości