• Dziś /0°
  • Jutro 10°/8°
Wiadomości

Odkrycia archeologiczne na Chrobrego zostały zasypane [zdjęcia]

11 czerwca 2021, 09:45, ak
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Trwa przebudowa ul. Chrobrego i Mieszka I. Wykonawca szacuje, że zrealizował około 70% wszystkich prac. W ostatnich dniach odkrycia archeologiczne, które zostały odkopane na wysokości Arsenału zostały zbadane, zarchiwizowane oraz… zakopane. Konsorcjum firm ZUE i FDO chciałoby zakończyć prace w szybszym terminie, niż ten o który wnioskował.

Przebudowa ul. Chrobrego i Mieszka I to jedna z najważniejszych inwestycji w mieście w ostatnich latach, którą zajmuje się konsorcjum firm ZUE i FDO. Obecnie roboty są prowadzone na całym odcinku – od ul. Pocztowej do ul. Roosevelta. Wykonawca szacuje, że zrealizował około 70% wszystkich prac.

Od kwietnia na skrzyżowaniu ul. Chrobrego, Jagiełły i Wybickiego były prowadzone prace archeologiczne przez firmę SG2. Archeolodzy poza odkryciami fragmentów ceramiki z kultury pucharów lejkowatych oraz osady z okresu neolitycznego, odkryli również fundamenty starej słodowni oraz fragmenty twierdzy obronnej z XVII wieku. Twierdza to bastion wzniesiony najprawdopodobniej przez Szwedów, z tej budowli pozostały jedynie relikty. Natomiast w przypadku starej słodowni zachowały się fundamenty i to w dobrej kondycji archeologicznej. Wszystkie odkrycia archeologiczne zostały zinwentaryzowane, a w ostatnich dniach zasypane. 

Z kolei na odcinku ul. Wybickiego – ul. Łokietka wylana została betonowa podbudowa pod torowisko. Cały odcinek od ul. Łokietka do skrzyżowania ul. Mieszka I z ul. Krasińskiego praktycznie posiada umocowane już tory tramwajowe. Poza odcinkiem początkowym (przy „Letniej”) i końcowym (przy Sądzie Okręgowym) torowisko jest praktycznie kompletne. Trwa brukowanie odcinków ul. Łokietka – ul. 30 Stycznia, ul. Krzywoustego – ul. Borowskiego oraz ul. Borowskiego – ul. Jagiellończyka.

Na całości inwestycji (poza końcowym odcinkiem ul. Krasińskiego – ul. Roosevelta) zamontowane już zostały słupy trakcyjno-oświetleniowe. Od ul. Wybickiego do ul. Borowskiego są stylizowane, nawiązujące do stylistyki otaczających pierzei kamienic Nowego Miasta.

Chociaż firma ZUE i FDO ma podpisany aneks do umowy na zakończenie prac do końca grudnia 2021 roku, to wykonawca chciałby zrealizować inwestycję szybciej, nawet w październiku. Wszystko przez to, że prace archeologiczne nie wpłynęły tak bardzo na poślizg w przebudowie drogi.

Fotoreportaż



Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości