Wiadomości

Gorzów: Co z budową linii tramwajowej nr 4 na osiedle Górczyn?

25 stycznia 2023, 11:00, mk
fot. archiwum
Gdyby wierzyć w założenia planu transportowego, który został przedstawiony na początku 2016 roku, to od prawie 2 lat jeździlibyśmy nową linią tramwajową nr 4 na os. Górczyn. Jednak z tych założeń nic nie wyszło. Kiedy zatem możemy spodziewać się prac budowlanych i czy inwestycja jest wciąż aktualna?

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki wraz z urzędnikami na początku 2016 roku przedstawił plan transportowy, który zakładał prawdziwą rewolucję w komunikacji miejskiej w Gorzowie, w tym budowę nowej linii tramwajowej nr 4 na os. Górczyn. W 2018 roku został nawet przygotowany projekt budowy linii przez biuro projektowe Progreg za kwotę 1 mln 291,5 tys. zł. Natomiast sama budowa linii tramwajowej miała ruszyć w II kwartale 2019 roku i zakończyć się w III kwartale 2021 roku.

Jednak z tych założeń nic nie wyszło i władze Gorzowa podkreślały, że temat budowy linii nr 4 na os. Górczyn jest wciąż aktualny, ale został odłożony w czasie. Na jak długo? To postanowił sprawdzić jeden z mieszkańców Gorzowa, który zapytał się urzędników, kiedy zamierzają zrealizować zapowiadają od lat inwestycję.

- Obecnie miasto Gorzów pracuje nad aktualizacją koncepcji rozwoju podsystemu tramwajowego. Zmieniające się otoczenie makroekonomiczne, w tym czynniki finansowe m.in. dotyczące wzrostu cen energii, materiałów oraz ich dostępność, istotnie wpływają na decyzje samorządu w zakresie inwestowania w rozwiązania transportowe. Tym samym niezbędne staje się zaktualizowanie wcześniej przyjętych założeń, w tym dotyczących horyzontu czasowego, w zakresie wprowadzenia ewentualnych zmian w rozbudowę podsystemu tramwajowego. Realizacja aktualizacji koncepcji zaplanowana jest do 20 lutego 2023 roku – komentuje Bartosz Kmita, sekretarz Urzędu Miasta Gorzowa.

W 2016 roku miasto szacowało, że budowa nowej linii tramwajowej wyniesie około 40 mln zł, w 2021 roku mówiło się o kwocie 80 mln zł. Natomiast obecnie koszt inwestycji mógłby wynieść nawet 100-150 mln zł. Dlatego też na ostateczne decyzje w sprawie rozwoju sieci tramwajowej w Gorzowie będą miały wpływ istniejące potoki ruchu pasażerskiego oraz możliwości finansowe miasta. Urzędnicy nie ukrywają, że na ewentualną budowę linii tramwajowych będzie miało wpływ to czy miasto otrzyma zewnętrzne dofinansowanie.

- Mają na uwadze obecne okoliczności, nie planujemy ogłaszania przetargu na budowę linii tramwajowej nr 4 na os. Górczyn w 2023 roku. Ponadto nie ma określonego harmonogramu prac – przyznaje Kmita.

Linia tramwajowa nr 4 na os. Górczyn w Gorzowie

Nowa linia tramwajowa nr 4 miałaby prowadzić od ronda Ofiar Katynia przez Aleję Ruchu Młodzieży Niezależnej, ul. Piłsudskiego, rondo Górczyńskie, ul. Górczyńską, rondo Niepodległości, ul. Okulickiego aż do na ul. Szarych Szeregów. Docelowo linia nr 4 miałaby połączyć osiedle Górczyn z dworcem PKP.

Według założeń inwestycyjnych, wzdłuż nowej trasy miałyby się pojawić następujące przystanki - na początku Al. Ruchu Młodzieży Niezależnej, za rondem Piłsudskiego, za skrzyżowaniem ul. Piłsudskiego z ul. Czereśniową, na wysokości SP 13 koło przejścia podziemnego, przed rondem Górczyńskim, na Górczyńskiej na wysokości przejścia podziemnego, przed rondem Niepodległości, w ul. Okulickiego przed rondem oraz na skrzyżowaniu ul. Szarych Szeregów z ul. Okulickiego, gdzie będzie przystanek końcowy.

W ramach inwestycji zostałyby przebudowane zjazdy, przejazdy i chodniki. A także przebudowane skrzyżowanie Piłsudskiego z Czereśniową, Piłsudskiego z ul. Niepodległości, rondo Górczyńskie, Niepodległości oraz to na skrzyżowaniu ul. Okulickiego z ul. Kombatantów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości