Co z budową zapowiadanej linii tramwajowej nr 4 na os. Górczyn?

2 maja 2021, 19:38
fot. archiwum
Gdyby wierzyć w założenia planu transportowego, który został przedstawiony na początku 2016 roku, to obecnie dobiegłaby końca budowa linii tramwajowej nr 4 na os. Górczyn. Jednak z tych założeń nic nie wyszło, bo miasto nawet nie ogłosiło przetargu na wybór wykonawcy robót. Natomiast na temat samej budowy jest ostatnio cisza. Dlatego też portal gorzowianin.com sprawdził czy miasto w ogóle zamierza zrealizować zapowiadaną od lat inwestycję.

Prezydent Jacek Wójcicki wraz z urzędnikami na początku 2016 roku przedstawił plan transportowy, który zakładał prawdziwą rewolucję w komunikacji miejskiej w Gorzowie, w tym budowę nowej linii tramwajowej nr 4 na os. Górczyn. W 2018 roku został przygotowany projekt budowy linii przez biuro projektowe Progreg za kwotę 1 mln 291,5 tys. zł. Jednak pomimo gotowej dokumentacji, wciąż nie ogłoszono przetargu na samą budowę, chociaż według pierwotnych założeń budowa linii tramwajowej miała ruszyć w II kwartale 2019 roku i zakończyć się w III kwartale 2021 roku.

Od dłuższego czasu na temat tej inwestycji jest cisza, dlatego też wielu mieszkańców Gorzowa dopytuje się czy miasto nie zrezygnowało w ogóle z budowy linii na os. Górczyn. Redakcja portalu gorzowianin.com postanowiła to sprawdzić. Jak się okazało, miasto nie zrezygnowało z planowanej inwestycji i jest obecnie na etapie szukania potencjalnych źródeł dofinansowania. 

Miasto złożyło uwagi w trakcie konsultacji społecznych do Krajowego Planu Odbudowy, wśród których postulowało między innymi o umożliwienie wsparcia rozwoju miejskiego transportu szynowego. W ramach KPO prowadzona będzie dystrybucja środków między innymi poprzez program operacyjny będący następcą POIiŚ. Ponadto gorzowscy urzędnicy w lutym 2021 roku wysłali pismo do ministerstwa funduszy i polityki regionalnej dotyczące sfinansowania z nowej perspektywy projektu „System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie etap II, który zakłada budowę nowej linii tramwajowej nr 4 do ul. Okulickiego o długości 3,32 km. A także spięcie ul. Okulickiego z ul. Fieldorfa-Nila o długości 1,57 km.

- Ministerstwo poinformowało o wciąż trwających pracach nad projektem Umowy Partnerstwa 2021-2027, kluczowego dokumentu mającego określać cele, zakres i warunki wsparcia ze środków polityki spójności w nowej perspektywie finansowej. Aktualnie trwają analizy uwag zgłoszonych w procesie konsultacji społecznych przedmiotowego dokumentu. Jednocześnie ministerstwo poinformowało, o przyjęciu otrzymanego z Urzędu Miasta Gorzowa pisma, jako głosu w dyskusji nad kształtem przyszłej interwencji krajowego programu – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Ponadto urzędnicy przyznają, że jak uda się pozyskać dofinansowanie, wówczas trzeba będzie zrobić aktualizację kosztorysu prac, ponieważ ten był przygotowywany w 2016 roku, kiedy miasto przystępowało do prac projektowych. Miasto podkreśla, że ceny będą na pewno o wiele wyższe. Wówczas szacowano, że budowa nowej linii pochłonie około 40 mln zł. Teraz ta kwota może być nawet dwukrotnie wyższa.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x