Wiadomości

Co z budową linii tramwajowej na os. Górczyn?

6 maja 2019, 11:22
fot. archiwum
Władze Gorzowa nie zamierzają rezygnować z budowy nowej linii tramwajowej nr 4 na osiedle Górczyn. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy robót, o ile miasto znajdzie pieniądze w budżecie na realizację inwestycji.

Pierwotnie prace przy budowie nowej linii tramwajowej nr 4 miały rozpocząć się w II kwartale 2019 roku i zakończyć się w III kwartale 2021 roku – takie były zapowiedzi miasta jeszcze na początku 2017 roku, kiedy szukano firmy, która wykonałaby dokumentację projektową linii tramwajowej. Projekt budowy linii tramwajowej przygotowało ostatecznie biuro projektowe Progreg za kwotę 1 mln 291,5 tys. zł.

Jednak pomimo gotowej dokumentacji, wciąż nie ogłoszono przetargu na budowę linii na Górczyn. Dlatego też wiele osób zaczęło się zastanawiać co dalej z inwestycją i czy miasto nie zrezygnowało w ogóle z budowy linii na os. Górczyn.

- Miasto na pewno nie zrezygnuje z budowy linii tramwajowej na osiedle Górczyn, jednak inwestycja może być odłożona w czasie. Wszystko zależy od tego, jakie będą oczekiwania finansowe firm w przetargu na wybór wykonawcy inwestycji. Prawdopodobnie ogłosimy przetarg na budowę linii tramwajowej nr 4, po tym jak zakończymy postępowanie przetargowe na przebudowę ul. Chrobrego i Mieszka I. Wówczas zobaczymy jakimi pieniędzmi dysponujemy w budżecie miasta. Musimy zrobić również aktualizację kosztorysu prac, ponieważ ten był przygotowywany w 2016 roku, kiedy przystępowaliśmy do prac projektowych. Spodziewamy się, że teraz ceny będą o wiele wyższe, ponieważ obecny rynek jest bardzo dynamiczny i ceny stale się zmieniają – tłumaczy Agnieszka Surmacz, wiceprezydent Gorzowa.

Nowa linia tramwajowa nr 4 będzie będzie miała 3,4 kilometry długości i będzie prowadziła od ronda Ofiar Katynia przez Aleję Ruchu Młodzieży Niezależnej, ul. Piłsudskiego, rondo Górczyńskie, ul. Górczyńską, rondo Niepodległości, ul. Okulickiego i zakończy się na ul. Szarych Szeregów. Docelowo linia nr 4 ma połączyć osiedle Górczyn z dworcem PKP, gdzie powstanie centrum przesiadkowe.

Oprócz budowy nowego torowiska i sieci trakcyjnej, firma która będzie prowadziła prace będzie musiała przebudować nawierzchnię w rejonie nowego torowiska oraz istniejące zjazdy, przejazdy i chodniki. A także przebudować skrzyżowania Piłsudskiego z Czereśniową, Piłsudskiego z ul. Niepodległości, rondo Górczyńskie, Niepodległości oraz to na skrzyżowaniu ul. Okulickiego z ul. Kombatantów.

Pojawią się również nowe przystanki tramwajowe, będzie to 9 par przystanków, które będą wyposażone w System Informacji Pasażerskiej. Nowe przystanki pojawią się na początku Al. Ruchu Młodzieży Niezależnej, za rondem Piłsudskiego, za skrzyżowaniem ul. Piłsudskiego z ul. Czereśniową, na wysokości SP 13 koło przejścia podziemnego, przed rondem Górczyńskim, na Górczyńskiej na wysokości przejścia podziemnego, przed rondem Niepodległości, w ul. Okulickiego przed rondem oraz na skrzyżowaniu ul. Szarych Szeregów z ul. Okulickiego, gdzie będzie przystanek końcowy. Tam zostanie również wybudowana wiata rowerowa i parking samochodowy. Przebudowane zostaną również zatoki przystankowe, ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych oraz dojścia do przystanków tramwajowych. Pojawi się również nowe oświetlenie LED, monitoring i system informacji pasażerskiej.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości