Wiadomości

Na osiedlu powstanie Plac Unii Europejskiej. Będzie miejsce do rekreacji i fontanna

21 kwietnia 2021, 12:07
fot. materiały prasowe firmy Budnex
Osiedle Europejskie w Gorzowie ciągle się rozrasta i przyciąga nowych mieszkańców. Lokalizacja zyskuje na atrakcyjności pomimo, że na osiedlu brakuje kilku elementów, które przydałyby się mieszkańcom. Te potrzeby zauważyła firma Budnex, która buduje bloki na os. Europejskim i właśnie ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji „Placu Centralnego osiedla Europejskiego”. Docelowo na placu ma pojawić się duża ilość zieleni oraz przestrzeń do rekreacji dla wszystkich grup wiekowych.

W ostatnich tygodniach na portalu gorzowianin.com poruszaliśmy problem braku infrastruktury dla dzieci i młodzieży na osiedlu Europejskim. Na osiedlu, poza placami zabaw dla najmłodszych, nie ma żadnego boiska do gry w piłkę nożną. Dlatego też grupa dzieci przy wsparciu dorosłych stworzyła prowizoryczne boisko. Urzędnicy natomiast tłumaczą, że na osiedlu jest tylko jedna działka należąca do miasta, która jest przeznaczona pod przedszkole i żłobek, więc budowa dużego boiska przez miasto w tym miejscu nie wchodzi w grę. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Co z budową boiska dla dzieci na os. Europejskim? Mamy odpowiedź miasta”.

Jak się okazało, tematem zainteresowała się firma Budnex, czyli deweloper do którego należą tereny na os. Europejskim i która stawia tam nowe bloki. – Spodobała nam się inicjatywa młodzieży, która sama postanowiła zrobić dla siebie boisko i tym samym pokazać nam dorosłym czego im brakuje. Chcemy pochwalić takie działanie. Sądzę również, że to właściwy moment aby pokazać, że my także cały czas działamy w takim kierunku, by mieszkańcom osiedla Europejskiego żyło się na nim jak najlepiej – mówi Krzysztof Nuckowski, prezes firmy Budnex.

Jak się okazało, firma Budnex zorganizowała konkurs na opracowanie koncepcji „Placu Centralnego osiedla Europejskiego” wraz zielonymi dojściami do niego. To blisko 3 hektary terenów wspólnych, które systematycznie będą aranżowane wraz z rozbudową osiedla. Zwycięską koncepcję mamy poznać pod koniec maja. Plac docelowo ma nosić nazwę Placu Unii Europejskiej.

Do udziału w konkursie zaproszono studentów z Politechniki Poznańskiej. Spośród prac studentów zostanie wybrana zwycięska koncepcja. Wytyczne konkursu wyraźnie kładą nacisk na to by plac i aleje były ostoją zieleni, a zaaranżowana przestrzeń oferowała możliwość rekreacji dla wszystkich grup wiekowych.

- Na tym etapie realizacji projektu możemy już stworzyć spójną przestrzeń wspólną, która będzie wychodziła naprzeciw oczekiwań mieszkańców. Jej formę i zawartość w dużej mierze narzuca obowiązujący tu plan miejscowy, jednakże mamy nadzieję, że zwycięska koncepcja wybrana spośród prac studentów Politechniki Poznańskiej pozwoli stworzyć na osiedlu tętniącą życiem wspólną przestrzeń, w której każdy z mieszkańców znajdzie coś dla siebie – podkreśla prezes Nuckowski.

Na podstawie zwycięskiej pracy zostanie stworzony projekt wykonawczy. Koncepcja ma obejmować cały obszar docelowego osiedla, jednak zagospodarowanie części wspólnych będzie przebiegało etapami. Jak podkreśla deweloper, pierwsze efekty adaptacji terenów wspólnych będą widoczne już po kilku miesiącach od wyłonienia zwycięskiej koncepcji. 

Jaki będzie Plac Unii Europejskiej?

Przystępujący do konkursu studenci swoje propozycje muszą przedstawić w oparciu o wytyczne planu zagospodarowania przestrzennego. Są w planie miejsca przeznaczone pod rekreację, są i takie gdzie zaprojektowane mogą być tylko usługi. Firma Budnex zwróciła jednak uwagę na to by zgłaszane prace uwzględniały dużą ilość zieleni niskiej i wysokiej, a zaaranżowana przestrzeń oferować powinna możliwość rekreacji dla wszystkich grup wiekowych mieszkających na osiedlu.

Koncepcja powinna uwzględniać również elementy małej architektury, udogodnienia dla rowerzystów czy rozwiązania sprzyjające rozwojowi usług gastronomicznych w lokalach usługowych projektowanych wokół przyszłego Placu Unii Europejskiej. Organizator wskazał również potrzebę zaprojektowania fontanny w centralnej części placu.

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości