Wiadomości

900 tys. zł na prace w wieży katedralnej? Mieszkańcy i część radnych jest przeciw

30 marca 2021, 21:20
fot. Urząd Miasta Gorzowa
Podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 31 marca gorzowscy radni zajmą się uchwała w sprawie przyznania dotacji w wysokości 900 tys. zł na prace konserwatorsko-budowlane w wieży katedralnej. Jak się okazało, nie tylko mieszkańcy są przeciwni przekazaniu pieniędzy na katedrę, ale również część radnych, która już teraz zapowiedział, że będzie głosować przeciw.

W ubiegłym tygodniu portal gorzowianin.com informował o tym, że podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 31 marca, gorzowscy radni zajmą się uchwałą w sprawie przyznania dotacji na prace konserwatorsko-budowlane w katedrze. Wszystko przez to, że kuria diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zwróciła się do miasta o wsparcie finansowe. Tym samym władze Gorzowa zdecydowały, że przeznaczą na remont wieży katedralnej 900 tys. zł. Jak się okazuje, będzie to aż 97% kwoty potrzebnej do przeprowadzenia prac, pozostałe 3% ma pokryć kościół.

Ta informacja spotkała się ze sprzeciwem wśród czytelników portalu gorzowianin.com, którzy wyrażali swoje niezadowolenie w komentarzach. - Są ważniejsze cele w tym ciężkim okresie - mówi pani Mirosława. -Jako rodowity gorzowianin kochający katedrę chcę aby została odnowiona. Jest to nasza gorzowska historia, ale nie kosztem ludzi dobrej woli. Kościół jest na tyle bogaty, że sam powinien zainwestować w swoją świątynie dla dobra parafian o ile im zależy na wyznawcach, a nie na kasie - podkreśla pan Remigiusz. - Rada Miasta dysponuje pieniędzmi podatników. Może zapytać mieszkańców. Całe życie płacę podatki i nie zgadzam się żeby moje pieniądze szły na katedrę. W Gorzowie są ważniejsze wydatki - przekonywała z kolei pani Mariola. - Czy w środku pandemii jest to wydatek priorytetowy? Rozumiem troskę o zabytek, ale są większe potrzeby. Liczę na asertywność i rozsądek radnych - twierdzi z kolei pan Robert.

Do portalu gorzowianin.com zwróciło się również kilka osób z prośbą o utworzenie ankiety w sprawie tego na co miasto powinno przeznaczyć 900 tys. zł i czy rzeczywiście powinna być to katedra. Głos w naszej ankiecie oddały aż 2392 osób. Jak się okazało, zaledwie 8,19% głosujących (192 osoby) chcą, aby pieniądze zostały przeznaczone na remont wieży katedry. Z kolei aż 41,25% głosujących (987 osób) chciałoby, aby pieniądze zostały przeznaczone na dofinansowanie służby zdrowia np. zakup pompy infuzyjnej czy też nowych łóżek do oddziałów covidowych.

Po sprzeciwie mieszkańców, radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu Kocham Gorzów zapowiedziała, że podczas głosowania weźmie pod uwagę głos mieszkańców, ponieważ przeznaczenie 900 tys. zł na katedrę to nie jest najważniejszy wydatek w mieście. Z kolei radni Koalicji Obywatelskiej już teraz zadeklarowali, że podczas środowego głosowania będą głosowali przeciw. 

- Żadna z dzisiejszych komisji nie poparła uchwały w sprawie przeznaczenia 900 tys. zł na rzecz katedry. Jako klub radnych Koalicji Obywatelskiej będziemy przeciw. Miasto ma wiele potrzebniejszych wydatków – mówi Paulina Szymotowicz, radna Koalicji Obywatelskiej. - Na chwilę obecną jesteśmy przeciw wydatkowaniu środków na remont katedry w tak trudnych czasach. Zdecydowanie lepiej wspomóc lokalnych przedsiębiorców podczas kolejnego lockdownu zwłaszcza, że dalej czekamy na rozliczenie poprzedniej dotacji – przekonuje z kolei Piotr Wilczewski, radni Koalicji Obywatelskiej.

O tym czy miasto przekaże 900 tys. na prace remontowe w wieży katedralnej przekonamy się w środę 31 marca. Wszystko będzie zależało od głosu pozostałych radnych. Początek sesji w wersji online o godz. 14.

Ankieta

Na co Twoim zdaniem, w dobie pandemii, powinny zostać przeznaczone pieniądze w wysokości 900 tysięcy, które zaproponowano w projekcie uchwały na prace konserwatorsko- budowlane w gorzowskiej katedrze?

  • Na prace konserwatorsko- budowlane w gorzowskiej katedrze8.19%
  • Na dofinansowanie służby zdrowia np. zakup pompy infuzyjnej czy też nowych łóżek do oddziałów covidowych41.26%
  • Na dofinansowanie stworzenia nowego żłobka/przedszkola22.2%
  • Na zielony budżet dla Gorzowa28.34%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 2392

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości