• Dziś 10°/3°
  • Jutro /4°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Władze Gorzowa chcą przeznaczyć 900 tys. zł na remont wieży katedralnej

26 marca 2021, 10:21
fot. Marcin Kluwak
Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, radni zajmą się uchwałą w sprawie przyznania dotacji na prace konserwatorsko-budowlane w katedrze. Miasto chce przekazać kościołowi dotację w kwocie 900 tys. zł na prace konserwatorsko-budowlane zabytkowej stolarki okiennej oraz drewnianej podłogi i drewnianej konstrukcji wieży. Jak się okazuje, będzie to aż 97% kwoty potrzebnej do przeprowadzenia prac, pozostałe 3% pokryje kościół.

Do pożaru wieży gorzowskiej katedry doszło 1 lipca 2017 roku. Natomiast wierni wrócili do katedry po 43 miesiącach od pożaru i obecnie mogą uczestniczyć w mszach św. Jednak nie oznacza to zakończenia wszystkich prac w świątyni. Roboty wciąż trwają na wieży. Docelowo w wieży katedralnej ma zostać przygotowana przestrzeń dla osób zwiedzających oraz miejsce na wystawę. Ponadto ma zostać jeszcze zamontowany mechanizm nowego zegara.

Jak się okazuje, władze Gorzowa chcą przeznaczyć na remont katedry 900 tys. zł. O wsparcie finansowe do miasta zwróciła się kuria. Uchwała w sprawie „przyznania dotacji na prace konserwatorsko-budowlane w katedrze pw. Wniebowzięcia Największej Maryi Panny" zostanie poddana pod głosowanie podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 31 marca. 

Jak czytamy w projekcie uchwały, miasto chce przeznaczyć 900 tys. zł na prace konserwatorsko-budowlane. Jak się okazuje, będzie to aż 97% kwoty potrzebnej do zrealizowania prac. Natomiast pozostałe 3% kosztów inwestycji pokryje kościół. 

- Ochrona zabytków realizowana jest przez organy administracji publicznej, działającej w publicznym interesie zgodnie z przypisanymi im ustawowo kompetencjami. Natomiast opieka nad zabytkiem obejmuje ogół czynności wykonywanych przez osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne posiadające tytuł prawny do zabytku. Podmioty mające taki tytuł mają obowiązek finansowania prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy budynku. Zadaniem powyższej dotacji jest wsparcie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w pracach konserwatorsko-budowlanych zabytkowej stolarki okiennej oraz drewnianej podłogi i drewnianej wieży katedry wpisanej do rejestru zabytków. Planowane prace mają zapobiegać dalszej degradacji i niszczeniu zabytkowej stolarki okiennej oraz drewnianych podłóg i konstrukcji wieży, a przede wszystkim wspomóc jak najszybsze zakończenie odbudowy katedry zniszczonej wskutek pożaru - tłumaczy Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

O tym, czy miasto przekaże pieniądze na katedrę zdecydują radni. 

Co zostało zrobione w katedrze?

W środku świątyni została ułożona nowa posadzka, która jest podgrzewana, prezbiterium zostało poddane renowacji, odnowione zostały także witraże. Do tego pojawiły się również zupełnie nowe ławki, boczne ołtarze, konfesjonały i nowe oświetlenie. Zainstalowano również nowy projektor na którym wyświetlane są teksty pieśni.

- Odzyskaliśmy piękno gotyckiej świątyni. Poza tym mamy dużo nowych elementów takich jak nowe ławki, nowe konfesjonały, nowe ołtarze, mamy również miejsce pochówków. Są to duże zmiany, ponieważ tego wcześniej tutaj nie było. Czeka nas jeszcze uruchomienie organów oraz systemu grzewczego - mówił na początku lutego Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/6 Wnętrze katedry pod remoncie

1/6 Wnętrze katedry pod remoncie

2/6 Wnętrze katedry pod remoncie

2/6 Wnętrze katedry pod remoncie

3/6 Wnętrze katedry pod remoncie

3/6 Wnętrze katedry pod remoncie

4/6 Wnętrze katedry pod remoncie

4/6 Wnętrze katedry pod remoncie

5/6 Wnętrze katedry pod remoncie

5/6 Wnętrze katedry pod remoncie

6/6 Wnętrze katedry pod remoncie

6/6 Wnętrze katedry pod remoncie

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości