Podwyżka czynszów to gwóźdź do trumny dla seniorów?

6 sierpnia 2020, 10:02, red
fot. archiwum
Najemcy mieszkań komunalnych w Gorzowie skarżą się na prawie dwukrotną podwyżkę czynszów. Wyższe opłaty mają obowiązywać od 1 listopada. Jak podkreśla grupa gorzowian, podwyżka najbardziej uderzy w osoby starsze, które będą musiały wybrać – czy kupić leki i jedzenie czy też opłacić bardzo wysoki czynsz.

Od 1 listopada 2020 roku blisko 5,5 tys. osób, które zajmują mieszkania komunalne czeka podwyżka czynszu. Obecnie lokatorzy płacą 4,41 zł za 1 m.kw., natomiast po podwyżce będzie to 7,81 zł za 1 m.kw. Prawie dwukrotny wzrost czynszów martwi zwłaszcza osoby starsze, o bardzo niskich dochodach. W związku z tym do portalu gorzowianin.com zwróciły się panie - Teresa Wawrzyniak i Lucyna Marcinkowska w imieniu najemców mieszkań komunalnych.

- Co miasto zamierza zrobić ze starszymi osobami, których nie będzie stać na tak wysoki czynsz? Tak drastyczne podwyżki kojarzą się nam tylko z tym, co znamy z telewizji z innych miast, z czyścicielami kamienic. Tak duża, jednorazowa podwyżka doprowadzi do tragedii wielu gorzowskich rodzin, ale też do pogłębienia problemów mieszkaniowych Gorzowa. Efektem działania miasta będzie wzrost ilości zadłużających się najemców. Czy o to chodzi? Najemcy będą mieli do wyboru czy kupić leki i jedzenie żeby przeżyć, czy opłacić bardzo wysoki czynsz – czytamy w liście przesłanym do redakcji portalu gorzowianin.com.

Podwyżka jest efektem m.in. tego, że Zakład Gospodarki Mieszkaniowej chce remontować kamienice w centrum Gorzowa, jednak nie ma na to wystarczającej ilości środków. Ponadto ZGM tłumaczy, że czynsze nie były podwyższane od ponad 12 lat, a realny koszt jaki ponosi zakład nijak się ma do tego ile płacą mieszkańcy. Według ZGM rzeczywisty koszt 1 m.kw. to 6,60 zł, natomiast mieszkańcy płacą zaledwie 4,41 zł. Dlatego też trzeba było tę stawkę podnieść.

- Rozumiemy problemy finansowe miasta, ale nie zgadzamy się na zrzucanie ich na najuboższych. Przy jednoczesnym wzroście cen za wywóz śmieci, wodę i energię elektryczną podwyżka czynszów to gwóźdź do trumny wielu gorzowskich rodzin seniorów. Czy tak buduje się Gorzów dla pokoleń? Prosimy o nagłośnienie problemu i pomoc w jego rozwiązaniu. Żądamy rozłożenia podwyżki na najbliższe 4 lata, aktywizację programu zamiany mieszkań, budowy nowych oraz mniejszych i tanich mieszkań komunalnych dla seniorów – podkreśla Lucyna Marcinkowska.

Z kolei ZGM zapowiada, że nie zostawi na lodzie najuboższych mieszkańców. Jeżeli ktoś mieszka sam i jego dochód nie przekracza 1,8 tys. zł, wówczas będzie mógł liczyć na obniżkę czynszu o 30%.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości