• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25
Wiadomości

Czynsze w Gorzowie znów pójdą w górę

22 grudnia 2022, 14:55, red
fot. archiwum
Mamy złą wiadomość dla mieszkańców Gorzowa. Od przyszłego roku wszystkich czeka kolejna podwyżka czynszu. Wszystko przez wzrost stawek energii cieplnej. To oznacza nie tylko wyższą opłatę za ogrzewanie, ale również za podgrzanie wody.

Za nami jedna z najbardziej drastycznych podwyżek za ogrzewanie, wodę i ścieki, która miała miejsce w sierpniu tego roku. Wówczas mieszkańcom czynsz wzrósł w skali miesiąca nawet od 200-300 zł. A to spowodowało, że na niektórych osiedlach stawka czynszu przekroczyła nawet 1 tys. zł.

Niestety nie mamy dobrej wiadomości dla mieszkańców Gorzowa. Wszystkich czeka kolejna podwyżka stawki czynszu od nowego roku. Pierwsze spółdzielnie mieszkaniowe z Gorzowa informują o wzrośnie opłat od 2023 roku.

Podwyżka czynszu w Gorzowie. Wzrosną opłaty za ogrzewanie

Za wzrost czynszu odpowiedzialna jest elektrociepłownia, która podniosła stawkę za ogrzewanie. Tym samym wzrośnie nie tylko opłata za energię cieplną, ale również za podgrzanie wody.

- Spółdzielnia Mieszkaniowa Staszica zawiadamia, że od 1 stycznia 2023 roku PGE Energia Cieplna S.A. oddział Elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim kolejny raz podwyższa stawki w taryfie opłat za dostawę energii cieplnej. Uwzględniając poprzednią podwyżkę taryf PGE, średni koszt dostawy energii cieplnej wzrośnie o około 50%. Podwyższony przez PGE koszt dostawy energii cieplnej uniemożliwia pozostawienie na niezmienionej wysokości dotychczasowych stawek opłat za centralne ogrzewanie i podgrzanie wody. Nowy wymiar opłat zostanie doręczony państwu wraz z półrocznym rozliczeniem kosztów dostawy wody oraz gazu i będzie obowiązywał od 1 lutego 2023 roku - czytamy w ogłoszeniu Spółdzielni Mieszkaniowej Staszica.

Wyższa stawka za energię cieplną w Gorzowie

Jak tłumaczy PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłowni w Gorzowie, stawka za ogrzewanie wzrośnie o 27%. Natomiast koszty wytwarzania ciepła nieustannie rosną z powodu szalejącej inflacji, wysokich cen gazu i wojny w Ukrainie. Nowa taryfa ma obowiązywać od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku.

- Chciałbym podkreślić, że nadchodząca podwyżka cen ciepła w Gorzowie jest wciąż niższa od średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą, o której mowa w Ustawie z dnia 15 września 2022 r. wynoszącej 150 zł/GJ dla źródeł gazowych. Ceny zatwierdzane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Sposób kształtowania ceny za ciepło, uwzględniającej koszty jego wytwarzania, nie jest dowolny i wynika z kryteriów określonych w rozporządzeniu taryfowym. Dla Gorzowa Wielkopolskiego będzie to średni wzrost o 32 zł/GJ. Taryfa będzie obowiązywała od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku. Należy jeszcze raz podkreślić, że głównym czynnikiem wpływającym na nowe ceny ciepła są wysokie i niestabilne ceny gazu, które drastycznie wzrosły w wyniku wojny Rosji z Ukrainą. Warto jednak zaznaczyć, że ciepło sieciowe jest wciąż tańsze od innych źródeł ciepła, jak np. osiedlowe kotłownie - tłumaczy Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości