Wiadomości

Jaka kara dla proboszcza za pożar katedry?

25 czerwca 2020, 17:25, red
fot. archiwum
W piątek 26 czerwca w Sądzie Rejonowym w Gorzowie prawdopodobnie będzie miała finał sprawa pożaru gorzowskiej katedry. Obecny proboszcz Zbigniew K. jest oskarżony o niedopełnienie obowiązków i szereg zaniedbań, które miały doprowadzić do pożaru katedry. Duchownemu grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Do pożaru gorzowskiej katedry doszło 1 lipca 2017 roku. W związku z pożarem zarzuty usłyszał były i obecny proboszcz świątyni. Obaj duchowni byli oskarżeni o szereg zaniedbań do jakich doszło w katedrze i co za tym idzie, sprowadzili zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu w wielkich rozmiarach bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru.

Były proboszcz Zbigniew S. przyznał się do winy i poddał się dobrowolnie karze podczas rozprawy w sierpniu 2019 roku. Sędzia Magdalena Kowalczyk uznała, że były proboszcz Zbigniew S. jest winny i tym samym skazała księdza na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata zgodnie z tym o co wnioskował obrońca i prokurator. Dodatkowo były proboszcz musiał zapłacić 7 tys. zł grzywny.

Z kolei obecny proboszcz Zbigniew K. nie przyznał się do winy i odmówił składania zeznań. W październiku 2019 roku w Sądzie Rejonowym w Gorzowie ruszył proces obecnego proboszcza, który właśnie ma mieć swój finał.

W piątek 26 czerwca 2020 roku w gorzowskim sądzie ma prawdopodobnie zapaść wyrok w sprawie pożaru. W akcie oskarżenia obecnemu proboszczowi katedry Zbigniewowi K. zarzucono, że w okresie od 1 sierpnia 2012 roku do 1 lipca 2017 roku sprowadził zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu w wielkich rozmiarach bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru w ten sposób, że jako zarządca obiektu budowlanego nie wykonywał obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pożarowego obiektu budowlanego - wieży katedralnej, stanowiącej odrębną strefę pożarową, związanych z jego utrzymaniem w należytym stanie technicznym i użytkowaniem w sposób zgodny z przepisami. Przez cały proces, duchowny nie przyznawał się do winy i twierdził, że to wszystko pomoże mu oczyścić się z niesłusznych w jego ocenie zarzutów.

Śledczy ustalili, że w gorzowskiej katedrze nie było przeglądu instalacji elektrycznej oraz nie działał system powiadamiania pożarowego. Oprócz tego był brak opracowania procedur związanych z ewakuacją. A do tego nie zostały zamontowane wymagane zabezpieczenia przeciwpożarowe. Był to między innymi brak zamontowanych drzwi przeciwogniowych, które oddzielałyby wieżę katedry od reszty obiektu. Obecnemu proboszczowi Zbigniewowi K. grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości