Wiadomości

Kolejny zabytek sprzedany za bezcen? [zdjęcia]

25 września 2018, 18:26, ak
fot. gorzowianin.com
Czy niszczejąca Willa Jaehnego przy ul. Kosynierów Gdyńskich będzie miała nowego właściciela? O tym zdecyduj radni podczas środowej Sesji Rady Miasta. Co istotne, władze Gorzowa chcą sprzedać zabytkowy budynek za 99 procent jego wartości, czyli za niewiele ponad 10 tys. zł.

Podczas sesji Rady Miasta, która odbędzie się w środę 26 września, gorzowscy radni zdecydują czy miasto sprzeda zabytkową Willę Jaehnego z 99-procentową bonifikatą na rzecz Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gorzowie. Tym samym nieruchomość wyceniona na 1 mln 64 tys. zł zostanie sprzedana za zaledwie 10 tys. 640 zł. Co miałoby powstać w niszczejącej willi przy ul. Kosynierów Gdyńskich? Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa chce stworzyć tam Centrum Przedsiębiorczości.

Dlaczego władze Gorzowa sprzedają kolejny zabytek? Wszystko przez to, że nie udało się pozyskać środków zewnętrznych na remont willi. Miasto przejęło budynek w 2007 roku. Od tamtego czasu było kilka koncepcji zagospodarowania opuszczonego obiektu m.in. utworzenia w nim Miejskiego Ośrodka Sztuki czy Instytutu Papuszy. Ostatnia próba została podjęta przez władze Gorzowa w ubiegłym roku, kiedy miasto starało się pozyskać pieniądze na przebudowę zabytkowej Willi Jaehnego w celu utworzenia w niej Biblioteki Multimedialnej. Niestety Gorzów nie otrzymał wsparcia finansowego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlatego też prezydent podjął decyzję o sprzedaży budynku, aby zapobiec jego dalszej degradacji.

- Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa wyraziła wolę nabycia tej nieruchomości na Centrum Przedsiębiorczości oraz zadeklarowała pozyskanie niezbędnych środków finansowych na wyremontowanie obiektu. Co istotne, jest to organizacja samorządu gospodarczego, która nie jest nastawiona na zysk i realizuje misję związaną z kreowaniem rozwoju gospodarczego regionu. Jeżeli Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa sprzeda nieruchomość lub wykorzysta ją na inne cele, niż Centrum Przedsiębiorczości przed upływem 10 lat od dnia jej kupna, będzie musiała zwrócić miastu kwotę równą udzielonej bonifikaty, czyli w wysokości 1 mln 53 tys. 360 zł - komentuje Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

Willa została wybudowana w 1896 roku. Natomiast w latach 80. XX wieku była znana jako "dołek”, czyli miejsce zatrzymań działaczy opozycji przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Natomiast w latach późniejszych w budynku przy ul. Kosynierów Gdyńskich mieścił się komisariat policji i izba zatrzymań.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Fotoreportaż


1/6 Willi Jaehnego

1/6 Willi Jaehnego

2/6 Willi Jaehnego

2/6 Willi Jaehnego

3/6 Willi Jaehnego

3/6 Willi Jaehnego

4/6 Willi Jaehnego

4/6 Willi Jaehnego

5/6 Willi Jaehnego

5/6 Willi Jaehnego

6/6 Willi Jaehnego

6/6 Willi Jaehnego

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości