Wiadomości

Kiedy ruszy sezon grzewczy?

25 września 2018, 08:55, red
Za oknem 4-5 stopni powyżej zera, w mieszkaniach 17-18 stopni. Mieszkańcy marzną i pytają, kiedy ruszy sezon grzewczy.

Nie ma z góry ustalonych terminów, kiedy ogrzewanie ruszy zostanie włączone. Każdy decyduje teraz samodzielnie. W spółdzielniach decyduje o tym kierownictwo, we wspólnotach zarządca a w ADM-ach - Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Istnieją jednak pewne normy, aby myśleć o uruchomieniu ogrzewania. Zazwyczaj „kurek” z elektrociepłowni odkręcany jest, gdy przez kolejne trzy dni temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 8 stopni. W nocy z niedzieli na poniedziałek było 7-8 stopni, a z poniedziałku na wtorek nawet 4-5 stopni. Ważne są też temperatury wewnątrz budynku. Teoretycznie sezon grzewczy powinien się rozpocząć, gdy istnieje ryzyko, że temperatura w pokojach w mieszkaniach spadnie poniżej 20 st. C, a w łazienkach - poniżej 24 st.

W podjęciu decyzji o włączeniu ogrzewania „pomagają” też telefony od mieszkańców. - Dzwoniłam wczoraj do Spółdzielni Staszica w sprawie uruchomienia sezonu grzewczego. Pani grzecznie odpowiedziała mi, że szefostwo się zastanawia i czekają na więcej telefonów w tej sprawie – pisze do naszej redakcji czytelniczka Ewa. - Z oknem teraz 5 stopni, nad czym tu się zastanawiać. Zapraszam pana szefa na parter, niech posiedzi cały dzień w tym zimnie. Za ciepło płacimy, w czym problem? W maju grzeją, gdy na dworze jest ponad 20 stopni i nikt nie ma problemu. Mieszkańcy Staszica dzwońcie, to szybciej ciepełko puszczą – dodaje nasza czytelniczka.

Z takim samym problemem zgłaszają się do nas mieszkańcy innych części miasta. Na włączenie centralnego ogrzewania czekają ci, którym zabrano piece i wstawiono kaloryfery. - Mieszkam w centrum. Zlikwidowano nam piece i mam teraz zimne kaloryfery. Zanim władze uruchomią całą procedurę, minie kilka dni, a my marzniemy. Mam teraz w mieszkaniu niecałe 18 stopni – pisze kolejna z czytelniczek.

Jeśli nie wiecie jeszcze, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy 2018 w Waszych blokach, nie ma też żadnej informacji, która zapowiadałaby przygotowania do włączenia centralnego ogrzewania, najlepiej skontaktujcie się z zarządcą wspólnoty mieszkaniowej czy też spółdzielnią. Tam otrzymacie wszelkie informacje na ten temat, a im więcej telefonów – tym szybciej kurki z ogrzewaniem zostaną uruchomione i ciepło popłynie do Waszych mieszkań.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości