• Dziś 30°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10
Wiadomości

Na zielone przystanki i zieleń w centrum Gorzowa jeszcze poczekamy

18 sierpnia 2023, 11:50, Marcin Kluwak
fot. archiwum
Jeszcze w tym roku w centrum Gorzowa miały zostać posadzone kwiaty, krzewy, trawy ozdobne i drzewa, a osiem przystanków komunikacji miejskiej miało zamienić się w zielone przystanki. Jednak nic z tej inwestycji nie wyjdzie, bo jedyna oferta złożona w przetargu jest o prawie 1 mln zł wyższa, niż założony budżet.

Na początku sierpnia władze Gorzowa ogłosiły przetarg na „zagospodarowanie zielenią centrum miasta oraz wybranych przystanków komunikacji miejskiej w Gorzowie”. Chodziło to, aby w 33 punktach w centrum miasta została ściągnięta nawierzchnia betonowa i została tam posadzona zieleń – miały to być nie tylko kwiaty, krzewy i trawy ozdobne, ale również drzewa. Do tego 8 przystanków komunikacji miejskiej miało zamienić się w zielone przystanki.

Miasto zapisało w budżecie na ten cel 797 tys. 155,47 zł. Chętne firmy mogły zgłaszać się do piątku 18 sierpnia. Jak się okazało, wpłynęła tylko jedna oferta. Złożyło ją konsorcjum firm Agencja Usługowa Stanisław Cap z Międzyrzecz i Zakład Projektowania i Usług Specjalistycznych Jerzy Połomski z Gorzowa na 1 mln 728 tys. 671 zł. To o 931 tys. 515,53 zł więcej, niż założony budżet.

Wszystko wskazuje na to, że przetarg zostanie unieważniony, ponieważ kwota jaką chce wykonawca, jest ponad dwukrotnie wyższa, niż to, co zaplanowało sobie miasto. Tym samym urzędnicy będą musieli unieważnić przetarg i rozpisać nowe postępowanie.

Taki jest plan na zielony Gorzów

Miasto w ramach inwestycji chciało, aby zieleń pojawiła się m.in. przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Hejmanowskiej, ul. Wełniany Rynek, Sikorskiego, Chrobrego. Najwięcej krzewów i roślin ozdobnych ma zostać posadzonych w rejonie Starego Rynku i katedry. Mają to być gatunki ozdobne z liści i pędów w tym pnącza, byliny, trawy ozdobne oraz rośliny zimozielone.

W przypadku zielonych przystanków, ściany wiat mają służyć jako podpory pod pnącza. Na rabatach mają zostać posadzone krzewy, byliny i trawy ozdobne, a w miejscach, które nie kolidują z podziemną infrastrukturą, drzewa.

W zielony przystanek mają zamienić się następujące miejsca: przystanek autobusowy przy Askanie, przy ul. Jagiełły od strony murów obronnych, przystanek Park Kopernika przy rondzie Piłsudskiego, przystanek Zacisze oraz oba przystanki Wyszyńskiego przy rondzie Wyszyńskiego. Zieleń pojawi się również na przystanku tramwajowy, przy ul. Sikorskiego.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości