• Dziś 16°/6°
  • Jutro 14°/5°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Koniec z betonozą w Gorzowie. Taki jest plan na bardziej zielone miasto

3 sierpnia 2023, 10:49, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Władze Gorzowa szukają firmy, która zajmie się nasadzeniem zieleni w centrum miasta oraz zagospodarowaniem ośmiu przystanków komunikacji miejskiej, które mają zamienić się w zielone przystanki. Wszystko powinno być gotowe w listopadzie 2023 roku.

"Betonoza" to słowo klucz, które pojawia się w przestrzeni miejskiej przy prawie każdej okazji - zarówno podczas realizacji nowych inwestycji, wycinki drzew czy też zalewania ulic Gorzowa podczas burzy z intensywnymi opadami deszczu. Dlatego też rok temu, władze Gorzowa zapowiedziały, że koniec z betonozą w naszym mieście.

Właśnie został ogłoszony przetarg na „zagospodarowanie zielenią centrum miasta oraz wybranych przystanków komunikacji miejskiej w Gorzowie”. Miasto czeka na zgłoszenia chętnych firm do 18 sierpnia.

O co chodzi? W 33 miejscach w centrum Gorzowa pojawi się więcej zieleni, do tego 8 przystanków komunikacji miejskiej zamieni się w zielone przystanki. W wyznaczonych miejscach zostanie ściągnięta nawierzchnia betonowa i zostanie tam posadzona zieleń – będą to nie tylko kwiaty, krzewy i trawy ozdobne, ale również drzewa. Co istotne, drzewa mają zostać posadzone prosto do gruntu, a nie w betonowych donicach. Zieleń pojawi się m.in. przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Hejmanowskiej, ul. Wełniany Rynek, Sikorskiego, Chrobrego. Najwięcej krzewów i roślin ozdobnych zostanie posadzonych rejonie Starego Rynku i katedry. Będą to gatunki ozdobne z liści i pędów w tym pnącza, byliny, trawy ozdobne oraz rośliny zimozielone.

W przypadku zielonych przystanków, ściany wiat będą służyły jako podpory pod pnącza. Na rabatach zostaną posadzone krzewy, byliny i trawy ozdobne, a w miejscach, które nie kolidują z podziemną infrastrukturą, zostaną posadzone drzewa.

W zielony przystanek zamienią się następujące miejsca: przystanek autobusowy przy Askanie, przy ul. Jagiełły od strony murów obronnych, przystanek Park Kopernika przy rondzie Piłsudskiego, przystanek Zacisze oraz oba przystanki Wyszyńskiego przy rondzie Wyszyńskiego. Zieleń pojawi się również na przystanku tramwajowy, przy ul. Sikorskiego.

Wykonawca będzie miał czas do 24 listopada 2023 roku na realizację nasadzeń i wykonanie zielonych przystanków.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości