• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Wyższy czynsz w mieszkaniach komunalnych

13 marca 2023, 13:37, Marcin Kluwak
fot. archiwum
Najemców mieszkań komunalnych w Gorzowie czeka podwyżka czynszu. Wyższe opłaty będą obowiązywać od 1 kwietnia 2023 roku. Stawka za 1 m.kw. mieszkania wyniesie 10,76 zł, czyli o 2,15 zł więcej, niż do tej pory.

Ostatnie miesiące to pasmo ciągłych podwyżek m.in. za ogrzewanie, wodę i ścieki, co przełożyło się na wyższe czynsze. Te uderzyły po kieszeni od nowego roku mieszkańców należących do spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot. Jednak podwyżka czeka również najemców mieszkań komunalnych. 

Najemców mieszkań komunalnych w Gorzowie czeka podwyżka czynszu

Od 1 kwietnia 2023 roku blisko 5,5 tys. osób, które zajmują mieszkania komunalne będzie płaciło wyższy czynsz. Obecnie lokatorzy płacą 8,61 zł za 1 m.kw., natomiast po podwyżce będzie to 10,76 zł za 1 m.kw.

Tym samym stawka wzrośnie o 2,15 zł za 1 m.kw. Odczują to najbardziej najemcy dużych mieszkań. Przy mieszkaniu mającym 100 m.kw. najemca zapłaci o 215 zł więcej. Jak podkreślają czytelnicy portalu gorzowianin.com taka podwyżka uderzy najbardziej w osoby starsze o bardzo niskich dochodach. - Najemcy będą mieli do wyboru czy kupić leki i jedzenie żeby przeżyć, czy opłacić bardzo wysoki czynsz - przyznaje pani Teresa.

Skąd podwyżka czynszu w mieszkaniach komunalnych w Gorzowie?

Z kolei Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie tłumaczy, że nie miał wyboru i musiał podwyższyć stawkę czynszu. - Zaplanowana zmiana opłat czynszowych na 2023 rok jest podyktowana tylko i wyłącznie obecną sytuacja gospodarczą i ekonomiczną. Wpływa ona negatywnie na utrzymanie i obsługę nieruchomości budynków administrowanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Niekorzystne okoliczności uderzają we wszystkich Zarządców administrujących budynkami mieszkalnymi, między innymi w Spółdzielnie Mieszkaniowe, Gorzowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Wspólnoty Mieszkaniowe czy sektor prywatny. Stale rosnące ceny materiałów budowlanych, instalacyjnych, usług świadczonych na rzecz zasobu komunalnego, mediów użytkowych oraz kolejny wzrost minimalnego wynagrodzenia, wpływają bezpośrednio na wysokość wydatków. – komentuje Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie.

Jak podkreśla Nowacki, usługi w zakresie stałych napraw konserwacyjnych sanitarnych wzrosły o 60%, obowiązkowe przeglądy budynków blisko o 50%, a usługi kominiarskie ponad 100%.

Z kolei energia elektryczna wzrosła ponad 42%, energia cieplna ponad 73% a koszty stałe ciepła 77%. - Obecne realia gospodarcze i prognozy ekonomiczne, nakazują zapewnienie odpowiedzialnej polityki czynszowej, która zapewni prawidłową realizację gospodarki w zasobie komunalnym. Właśnie dlatego, dotychczasowa stawka bazowa czynszu wzrasta o 2,15 zł za 1 m.kw. i obowiązywać będzie od 1 kwietnia 2023 roku - tłumaczy Nowacki.

Będzie pakiet pomocowy dla seniorów i najuboższych mieszkańców

Dyrektor ZGM zapewnia, że w uzgodnieniu z władzami miasta, nadal będą wspierać i chronić osoby o najniższych dochodach. Utrzymany zostanie pakiet pomocowy w postaci ulgi obniżającej wysokość czynszu w wysokości 30% i 10%. Tym samym zabezpieczone zostaną gospodarstwa domowe z niewielkim uposażeniem, w tym seniorzy, emeryci i renciśc

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości