• Dziś 12°/1°
  • Jutro 11°/4°
  • Pojutrze /4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 31 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Autobusy z Gorzowa trafią na Ukrainę. Jakie są koszty transportu?

6 marca 2023, 22:00, Marcin Kluwak
fot. archiwum
Miasto Gorzów wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji podjęło decyzję, że przekaże Ukrainie trzy autobusy marki Solaris, które zostały wycofane z eksploatacji. Pojazdy zostaną przekazane w ramach pomocy humanitarnej dla miasta Sumy, które jest miastem partnerskim Gorzowa. Wszystkie wydatki związane z transportem pokryje MZK Gorzów.

Tuż przed rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie władze Gorzowa poinformowały, że po raz kolejny chcą wesprzeć naszych sąsiadów. Tym razem chodzi o przekazanie trzech autobusów marki Solaris dla ukraińskiego miasta Sumy, które jest miastem partnerskim Gorzowa. Pojazdy marki Solaris zostaną przekazane w ramach pomocy humanitarnej, jeszcze wiosną 2023 roku.

- Przygotowujemy trzy autobusy do przekazania dla naszego miasta partnerskiego Sumy. Będą to Solarisy, które są już wysłużone i mają przejechane ponad 1 mln kilometrów. Jednak są w stanie technicznym dobrym i są w pełni sprawne. Kończą u nas swoją służbę, ponieważ zostały zastąpione przez autobusy elektryczne – opowiadał Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Kto zapłaci za transport autobusów MZK Gorzów na Ukrainę?

Po publikacji artykułu na temat przekazania autobusów MZK Gorzów do miasta Sumy, wśród czytelników portalu gorzowianin.com nawiązała się zagorzała dyskusja na temat tego, jaki będzie koszt transportu pojazdów na Ukrainę i kto za to zapłaci. - Kto zapłaci za paliwo lub koszt transportu autobusów na Ukrainę? Ile to będzie kosztować? - pytał się czytelnik Wojciech.

Zwróciliśmy się do miasta z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej, jeżeli chodzi o wszelkie koszty związane z transportem autobusów, a także tego, skąd wzięła się decyzja o przekazaniu pojazdów stronie ukraińskiej.

- W ramach współpracy partnerskiej Rada Miasta Sumy zwróciła się z zapytaniem w sprawie możliwości przekazania autobusów komunikacji miejskiej. Prezydent Gorzowa po uzyskaniu opinii Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie podjął decyzję o wsparciu społeczności miasta Sumy. Decyzja dotycząca przekazania autobusów wynikała ze względów humanitarnych i dotyczyła miasta partnerskiego, którego infrastruktura, a przede wszystkim mieszkańcy ucierpieli na skutek działań wojennych. Wartość trzech autobusów zgodnie z wyceną dokonaną przez rzeczoznawcę majątkowego wynosi łącznie 60 300 zł netto – komentuje Bartosz Kmita, sekretarz miasta Gorzowa.

Solarisy na granicę polsko-ukraińską pojadą na własnych kołach. Koszt transportu oraz paliwa ma wynieść według szacunków około 10 tys. zł. Wszystkie wydatki związane z transportem poniesie Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie. Natomiast na granicy, autobusy zostanie odebrane przez przedstawicieli miasta partnerskiego i dalej pojadą do miasta Sumy, które znajduje się w północno-wschodniej części Ukrainy. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości