• Dziś 30°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 20
Wiadomości

Sztuczne płuca w Gorzowie. Pokażą czym oddychają mieszkańcy

7 marca 2023, 15:09, Marcin Kluwak
fot. Damian Pyta
Czym oddychają mieszkańcy Gorzowa? To pokażą sztuczne płuca We wtorek 7 marca na parkingu przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim w Gorzowie stanęły mobilne sztuczne płuca. To instalacja, która pokaże poziom zanieczyszczenia powietrza w mieście, a jednocześnie to, czym oddychają mieszkańcy Gorzowa. Mobilne płuca będą stały przed LUW przez najbliższe dwa tygodnie.

Gorzów to kolejne miasto, gdzie stanęła instalacja Polskiego Alarmu Smogowego "mobilne płuca". Jest to instalacja, która bierze udział w kampanii „Zobacz, czym oddychasz! Zmień to!”. Przez najbliższe 14 dni instalacja będzie stała na parkingu przy Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Mobilne sztuczne płuca w Gorzowie

- Mobilne sztuczne płuca, które stanęły przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim są zbudowane z włókniny i dwóch wentylatorów. Każde „płuco” ma swój wentylator, który zasysa i przetłacza powietrze. Na białej włókninie będzie się osadzał pył i inne zanieczyszczenia, które wdychamy. Chcemy w ten sposób pokazać mieszkańcom czym oddychają – tłumaczy Remigiusz Krajniak z Lubuskiego Alarmu Smogowego.

Instalacja przyjechała do Gorzowa prosto z Zielonej Góry, gdzie przez dwa tygodnie stała przed Urzędem Marszałkowskim. Wnioski? W ciągu 14 dni śnieżnobiałe płuca zrobiły się ciemnoszare. Teraz czas przyszedł na Gorzów.

Sztuczne płuca pokażą czym oddychają mieszkańcy Gorzowa

- Zachęcam mieszkańców Gorzowa, żeby przychodzili pod Lubuski Urząd Wojewódzki sprawdzać czy mobilne płuca zmieniają swój kolor. Za 14 dni zobaczymy czy te płuca pozostaną takie białe jakie są czy zmienią swój kolor. Będziemy mogli również porównać powietrze w Gorzowie i Zielonej Górze – podkreśla Krajniak.

Mobilne płuca na parkingu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Jagiellończyka będą stały do wtorku 21 marca.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości