• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Monitoringu w skateparku nie będzie. Kamery pojawią się w innych częściach Gorzowa

8 lutego 2023, 10:12, red
fot. archiwum
Mieszkańcy Gorzowa liczyli, że w skateparku w parku Kopernika pojawią się kamery monitoringu. Niestety nie mamy dla nich dobrych wiadomości. Jest to inwestycja, która nie znalazła się na liście miejsc priorytetowych i ekonomicznie uzasadnionych. Za to 10 kamer monitoringu pojawi się w innych lokalizacjach.

Skatepark w parku Kopernika w Gorzowie to obecnie jedno z ulubionych miejsc dzieci i młodzieży do spędzania wolnego czasu, co sprawia, że w sezonie letnim jest bardzo oblegane. Natomiast rodzice dzieci, które korzystają ze skateparku coraz częściej skarżą się na brak bezpieczeństwa na terenie obiektu. Z kolei radny Piotr Wilczewski wskazuje, że rodzice zgłaszają mu próby kradzieży telefonów i hulajnóg, dlatego też chciałby zamontowania kamer monitoringu miejskiego na terenie skateparku.

Interpelacja w tej sprawie trafiła do władz Gorzowa w styczniu 2023 roku. - Zwracam się z prośbą o zamontowanie kamer podłączonych do systemu monitoringu miejskiego w skateparku w parku Kopernika. Coraz większa liczba rodziców zwraca mi uwagę na niebezpieczne sytuacje do których dochodzi na terenie skateparku, w tym próby kradzieży telefonów komórkowych i hulajnóg. Zamontowanie kamer zwiększyłoby bezpieczeństwo w tym miejscu, a także działałoby prewencyjnie - podkreślał Piotr Wilczewski, radny Platformy Obywatelskiej.

Co na to miasto? Urzędnicy podkreślają, że prowadzą analizę propozycji miejsc, gdzie mają znaleźć się kolejne kamery monitoringu miejskiego. Jednak skatepark nie znalazł się na liście miejsc priorytetowych i ekonomicznie uzasadnionych. Chociaż w parku Kopernika znajduje się skrzynka podłączeniowa, to nie może być wykorzystana do zasilania kamer, ponieważ napięcie jest do niej dostarczane tylko w czasie oświetlania terenu.

- Istnieje zatem konieczność budowy przyłącza do sieci. Natomiast najbliższy światłowód będący własnością miasta znajduje się na rondzie Wyszyńskiego w odległości około 1,1 km. Wstępnie szacowane koszty montażu kamer i instalacji do ich zasilania wraz z niezbędnym odtworzeniem nawierzchni w parku Kopernika to około 300 tys. zł. Właściwa wartość robót znana będzie po opracowaniu dokumentacji projektowej, sporządzeniu kosztorysów oraz badaniu rynku w tym zakresie. W przypadku otrzymania dofinansowania, w pierwszej kolejności wyposażaniu w system monitoringu będą podlegały lokalizacje, które zostaną wytypowane jako priorytetowe oraz technicznie ekonomicznie uzasadnione – komentuje Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

Władze Gorzowa podkreślają, że chociaż kamery monitoringu nie pojawią się w parku Kopernika, to miasto zamierza w 2023 roku rozbudować sieć monitoringu miejskiego o kolejne 10 kamer w ramach projektu "System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie”. W jakich lokalizacjach znajdą się zatem kamery? Będą to 2 kamery przy ul. Dworcowej, 2 kamery przy ul. Jancarza, 3 kamery przy ul. Fieldorfa-Nila oraz 3 kamery przy ul. Jagiellończyka.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości