W Gorzowie i województwie lubuskim trwają ferie, więc policjanci wraz z sanepidem prowadzą działania profilaktyczne związane z bezpieczeństwem. Jednym z takich działań jest kontrola sklepów pod kątem sprzedaży alkoholu osobom nieletnim.
- Policjanci podczas wizyty w sklepie rozmawiają ze sprzedawcami przede wszystkim o konsekwencjach prawnych. Polskie prawo zabrania sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. W przypadku wątpliwości co do pełnoletniości nabywcy, sprzedający uprawniony jest do żądania okazania dokumenty stwierdzającego wiek – opowiada Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.
Jeżeli pracownik sklepu sprzeda osobie nieletniej alkohol, na właściciela może zostać nałożona grzywna lub zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu alkoholu.
Chociaż podczas ostatnich kontroli gorzowskich służb nie stwierdzono nieprawidłowości, to nie jest tak, że problemu z kupowaniem alkoholu przez dzieci i nastolatków wcale nie ma. Wiedzą o tym doskonale lekarze z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
- Średnio raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie na Szpitalny Oddział Ratunkowy, a później na oddział dziecięcy trafiają osoby nieletnie pod wpływem alkoholu. W Sylwestra trafił do nas 14-letni chłopiec, który miał 2,5 promila alkoholu oraz 14-letnia dziewczyna, która miała 1,5 promila alkoholu. Młodzież zawsze znajdzie sposób, aby kupić alkohol. Nic się w tej kwestii niestety nie zmieniło – komentuje Tomasz Szatkowski, kierownik Oddziału Dziecięcego z Pododdziałem Neurologii Dziecięcej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Jak przyznaje Szatkowski, najwięcej osób nieletnich pod wpływem alkoholu trafia do szpitala w momencie, kiedy w Gorzowie odbywają się koncerty popularnych wśród młodych ludzi wykonawców lub są organizowane wydarzenia nad Wartą. Kolejnym takim momentem, kiedy nawet po kilka pijanych nastolatków trafia w ciągu jednego dnia na SOR jest zakończenie roku szkolnego.
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie miał w swojej historii szokujący rekord. Kiedyś do lecznicy trafił pijany 12-letni chłopiec, który miał w organizmie aż 5 promili alkoholu. Dziecko było wówczas w stanie silnego zatrucia alkoholowego. Na szczęście lekarzom udało się odtruć organizm chłopca. Natomiast w 2019 roku do szpitala trafiła pijana 10-latka, która miała w swoim organizmie 1,5 promilu alkoholu.
Jak tłumaczy portal stouzależnieniom.pl najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem i wytłumaczenie, że nie wyrażamy zgody na picie alkoholu, ponieważ kieruje nami troska o jego zdrowie. Należy zapewnić, że nie chcemy dziecka karać, tylko z nim porozmawiać i mu pomóc, ponieważ je kochamy i się niepokoimy. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, jakie są konsekwencje – po pierwsze – picia alkoholu (zdrowotne, prawne), a po drugie – złamania prawa jakie obowiązuje.
Rozmawiaj z dzieckiem o tym, dlaczego sięga po alkohol. Wskaż, w jaki sposób można sobie radzić z presją ze strony rówieśników namawiających do picia alkoholu. W czasie rozmowy zadawaj pytania otwarte i pozwól dziecku się otworzyć. Nie krytykuj i nie oceniaj dziecka. Doprowadź do rozwiązania, z którego obie strony będą usatysfakcjonowane.
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Widzialne | Niewidzialne Tour
18 listopada 2024
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |