• Dziś 27°/16°
  • Jutro 19°/13°
  • Pojutrze 23°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

4 tysiące złotych za wynajem lokalu na dworcu. Czy ktoś odważy się otworzyć tam sklep?

30 stycznia 2023, 13:15, mk
Blisko 4 tys. zł brutto trzeba zapłacić za wynajem lokalu handlowego w holu dworca PKP w Gorzowie Wielkopolskim. Trzy lata temu został zamknięty w tym miejscu sklep sieci 1 Minute. Później działał tam punkt informacyjny dla uchodźców. Teraz gorzowianie przed podróżą zaopatrują się w pobliskiej Żabce, lub w automacie z przekąskami.

Nie ma co ukrywać, cena wynajmu powierzchni nie jest niska, bo jest to kwota 3200 złotych netto, czyli 3936 złotych z vatem. To sam czynsz, do tego dochodzi coraz droższy prąd, woda i ogrzewanie w miesiącach zimowych. Czy ewentualny najemca tej powierzchni jest w stanie zarobić na opłaty i jeszcze wypracować zysk?

Gorzów to nie metropolia, jakakolwiek galeria handlowa połączona z dworcem, tak jak jest to na przykład w pobliskim Poznaniu, nie miałaby tu racji bytu. Jednak - jak pokazuje rzeczywistość, nawet niewielki sklep z artykułami pierwszej potrzeby i przekąskami na dworcu się nie utrzymał, a na horyzoncie nie widać chętnych na jego reaktywację... 

Sklep 1 minute, bo to właśnie o nim mowa,  na dworcu PKP zakończył swoją działalność w lutym 2020 roku, czyli jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa w Polsce, kiedy to ruch pasażerski w komunikacji publicznej drastycznie zmalał. Nie można więc powiedzieć, że sklep padł przez pandemię.

Z danych UTK za 2021 rok wynika, że wymiana pasażerska na dworcu w Gorzowie Wielkopolskim wyniosła 1900 osób. Tyle osób w ciągu doby wsiadło lub wysiadło z pociągu, czyli są to potencjalni klienci sklepu, który działałby w tym miejscu. Średnia liczba pasażerów przypadająca na jeden pociąg w Gorzowie to 45 osób. To o wiele mniej niż w południowej stolicy lubuskiego. W Zielonej Górze wymiana pasażerska jest prawie dwukrotnie większa i wynosi 3700 pasażerów na dobę, ale liczba pasażerów przypadając na jeden pociąg, jest tu podobna i wynosi 50 osób. 

Lokal, o którym mowa ma niewiele ponad 83 metry kwadratowe powierzchni  i usytuowany jest po lewej stronie, patrząc od wejścia na dworzec od strony miasta. Jak wynika z ogłoszenia, lokal wymaga jedynie odświeżenia i jest wyposażony w zaplecze i niezbędne instalacje. 

Gorzowianie, którzy korzystają z komunikacji publicznej - tej regionalnej, czy międzymiastowej, zakupy robią w pobliskiej Żabce, która oddalona jest od budynku dworca kolejowego o niecałe 100 metrów. W holu dworca znajdują się też automaty z kawą i herbatą oraz z przekąskami.  

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/4 4 tysiące złotych za wynajem lokalu na dworcu

1/4 4 tysiące złotych za wynajem lokalu na dworcu

2/4 4 tysiące złotych za wynajem lokalu na dworcu

2/4 4 tysiące złotych za wynajem lokalu na dworcu

3/4 4 tysiące złotych za wynajem lokalu na dworcu

3/4 4 tysiące złotych za wynajem lokalu na dworcu

4/4 4 tysiące złotych za wynajem lokalu na dworcu

4/4 4 tysiące złotych za wynajem lokalu na dworcu

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości