• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19
Wiadomości

Egzamin na prawo jazdy w języku ukraińskim? Taki pomysł miał WORD w Gorzowie

27 stycznia 2023, 11:37, red
fot. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Gorzowie
Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie wystąpił do ministerstwa infrastruktury z wnioskiem o wprowadzenie egzaminu na prawo jazdy w języku ukraińskim lub rosyjskim. Wszystko przez to, że pojawia się coraz więcej obywateli Ukrainy, którzy chcieliby zdać egzamin na prawo jazdy w swoim ojczystym języku. Co na to ministerstwo?

W 2019 roku szacowało się, że w Gorzowie i powiecie gorzowskim mieszka ponad 20 tys. obywateli Ukrainy. W ciągu ostatnich 4 lat ta liczba mogła się zwiększyć nawet o 10 tys. osób. Wpływ na to miał m.in. wybuch wojny w Ukrainie. Do Gorzowa trafiło kilka tysięcy uchodźców, z czego część z nich postanowiła zostać na stałe w naszym mieście. Około 2,5 tys. obywateli Ukrainy złożyło wniosek w Urzędzie Miasta Gorzowa o nadanie numer PESEL. Ponadto z danych Urzędu Stanu Cywilnego wynika, że w 2022 roku w Gorzowie urodziło się 148 dzieci Ukraińców.

To, że obywateli Ukrainy w Gorzowie jest coraz więcej, widać i słychać praktycznie na każdym kroku – czy to idąc przez miasto czy też robiąc zakupy w sklepie. Dlatego też jeszcze w grudniu 2022 roku dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie Grzegorz Duszkiewicz zwrócił się do ministerstwa infrastruktury z wnioskiem o wprowadzenie egzaminu na prawo jazdy w języku ukraińskim lub rosyjskim.

- Wobec dużego zainteresowania kandydatów na kierowców możliwością przystąpienia do części teoretycznej egzaminu państwowego na prawo jazdy w języku ukraińskim bądź rosyjskim, wystąpiliśmy do ministra infrastruktury z wnioskiem o udostępnienie bazy pytań egzaminacyjnych w obu powyższych językach – mówi Grzegorz Duszkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie.

Co na to ministerstwo infrastruktury? Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Gorzowie otrzymał właśnie odpowiedź w tej sprawie. - W sprawie udostępnienia bazy pytań w języku ukraińskim i rosyjskim stosowanej podczas części teoretycznej egzaminu państwowego na prawo jazdy, departament transportu drogowego w ministerstwie infrastruktury uprzejmie informuje, że egzamin obecnie można zdawać w języku polskim, angielskim i niemieckim. Ponadto informuję, że obecnie nie są prowadzone prace związane z tłumaczeniem pytań egzaminacyjnych wykorzystywanych do przeprowadzenia części teoretycznej egzaminu państwowego na prawo jazdy w języku rosyjskim i ukraińskim – komentuje Renata Rychter, dyrektor departamentu transportu drogowego w ministerstwie infrastruktury.

To oznacza, że obywatele Ukrainy, którzy mieszkają w Gorzowie i powiecie gorzowskim, będą musieli zdawać egzamin na prawo jazdy w języku polskim lub ewentualnie w języku angielskim lub niemieckim.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości