• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 14
Wiadomości

8 lat więzienia za spowodowanie wypadku na S3. Czy amerykański żołnierz usłyszy zarzuty?

24 stycznia 2023, 19:52
foto: OSP Skwierzyna
Żandarmeria wojskowa ma już pierwsze ustalenia dotyczące tragicznego wypadku na drodze ekspresowej S3 pod Skwierzyną. Zarzuty najprawdopodobniej usłyszy żołnierz, który kierował ciężarówką i pozostawił ją na pasie ruchu. Może mu grozić do 8 lat więzienia
W czynnościach na miejscu zdarzenia uczestniczyła żandarmeria wojskowa, policja oraz prokurator z Międzyrzecza. Z uwagi na to, że było to zdarzenie z udziałem żołnierzy, czynności przejmie wydziału ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Zdarzenie opisywaliśmy szczegółowo w artykule pt.: Kamper roztrzaskał się o ciężarówkę wojsk USA. Nie żyje mężczyzna i 10-latka

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że w kolumnie poruszały się trzy pojazdy amerykańskie. Ostatni zjechał na pas awaryjny, przy czym ciągnięta naczepa wystawała na pas ruchu. W tę naczepę wjechał kamper, wskutek czego zginęły dwie osoby - mówi w rozmowie z tvn24.pl kpt. Daniel Zakrzewski, rzecznik prasowy Komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu.

Problem techniczny amerykańskiej ciężarówki

Powodem zatrzymania się ciężarówki na pasie awaryjnym był problem techniczny. - O przyczynach i wszelkich detalach technicznych będzie można się wypowiedzieć po powołaniu biegłego i zbadaniu okoliczności. Na ten moment nie jest ustalone, kto konkretnie i w jakim zakresie ponosi winę za to zdarzenie - dodał Zakrzewski.

Amerykański żołnierz może trafić do więzienia na 8 lat

Jeżeli prokuratura potwierdzi wstępne ustalenia, które zostały poczynione na miejscu zdarzenia, zarzuty spowodowania śmiertelnego wypadku usłyszy amerykański żołnierz, który kierował ciężarówką. Groziłoby mu za to do 8 lat więzienia. 

Opisuje to szczegółowo artykuł 177 Kodeksu Karnego

§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8″.


Przypomnijmy, do tragedii doszło po godz. 1 w nocy w sobotę 21 stycznia na drodze ekspresowej S3 tuż za węzłem Skwierzyna Zachód. W tył wojskowej ciężarówki uderzył kamper. Niestety w wypadku zginął 44-letni mężczyzna kierujący kamperem oraz 10-letnia dziewczynka, którą odnaleziono we wraku pojazdu.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości