Wiadomości

8 lat więzienia za spowodowanie wypadku na S3. Czy amerykański żołnierz usłyszy zarzuty?

24 stycznia 2023, 19:52
foto: OSP Skwierzyna
Żandarmeria wojskowa ma już pierwsze ustalenia dotyczące tragicznego wypadku na drodze ekspresowej S3 pod Skwierzyną. Zarzuty najprawdopodobniej usłyszy żołnierz, który kierował ciężarówką i pozostawił ją na pasie ruchu. Może mu grozić do 8 lat więzienia

W czynnościach na miejscu zdarzenia uczestniczyła żandarmeria wojskowa, policja oraz prokurator z Międzyrzecza. Z uwagi na to, że było to zdarzenie z udziałem żołnierzy, czynności przejmie wydziału ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Zdarzenie opisywaliśmy szczegółowo w artykule pt.: Kamper roztrzaskał się o ciężarówkę wojsk USA. Nie żyje mężczyzna i 10-latka

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że w kolumnie poruszały się trzy pojazdy amerykańskie. Ostatni zjechał na pas awaryjny, przy czym ciągnięta naczepa wystawała na pas ruchu. W tę naczepę wjechał kamper, wskutek czego zginęły dwie osoby - mówi w rozmowie z tvn24.pl kpt. Daniel Zakrzewski, rzecznik prasowy Komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu.

Problem techniczny amerykańskiej ciężarówki

Powodem zatrzymania się ciężarówki na pasie awaryjnym był problem techniczny. - O przyczynach i wszelkich detalach technicznych będzie można się wypowiedzieć po powołaniu biegłego i zbadaniu okoliczności. Na ten moment nie jest ustalone, kto konkretnie i w jakim zakresie ponosi winę za to zdarzenie - dodał Zakrzewski.

Amerykański żołnierz może trafić do więzienia na 8 lat

Jeżeli prokuratura potwierdzi wstępne ustalenia, które zostały poczynione na miejscu zdarzenia, zarzuty spowodowania śmiertelnego wypadku usłyszy amerykański żołnierz, który kierował ciężarówką. Groziłoby mu za to do 8 lat więzienia. 

Opisuje to szczegółowo artykuł 177 Kodeksu Karnego

§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8″.


Przypomnijmy, do tragedii doszło po godz. 1 w nocy w sobotę 21 stycznia na drodze ekspresowej S3 tuż za węzłem Skwierzyna Zachód. W tył wojskowej ciężarówki uderzył kamper. Niestety w wypadku zginął 44-letni mężczyzna kierujący kamperem oraz 10-letnia dziewczynka, którą odnaleziono we wraku pojazdu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości