Wiadomości

Chcą dodatek węglowy, ale... nie płacą za śmieci

27 września 2022, 12:54
Trwa nabór wniosków o dodatek węglowy dla osób, których głównym źródłem ogrzewania domu lub mieszkania jest węgiel. Zgodnie z nowelizacją ustawy o dodatku węglowym, każda osoba, która złożyła wniosek o pieniądze na węgiel, będzie sprawdzana czy płaci za odbiór śmieci. Związek Celowy MG-6 znalazł już 5 osób, które nie były w systemie odpadowym.

Od połowy sierpnia mieszkańcy mogą składać wniosek o dodatek węglowy. To 3 tys. zł na jedno gospodarstwo domowe dla osób, dla których głównym źródłem ogrzewania domu lub mieszkania jest węgiel. W Gorzowie dokumenty przyjmuje Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie, natomiast w podgorzowskich gminach zajmują się tym poszczególne urzędy gmin.

Natomiast zgodnie z nowelizacją ustawy o dodatku węglowym z 15 września, pojawił się zapis mówiący o tym, że „Dokonując weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku węglowego, wójt, burmistrz albo prezydent miasta bierze pod uwagę w szczególności [...] informacje wynikające z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Na podstawie tych przepisów już w ubiegłym tygodniu rozpoczęła się w Związku Celowym Gmin MG-6 weryfikacja wniosków w zakresie zgodności złożonych tam oświadczeń ze złożoną deklaracją. W skrócie – każda osoba, która złożyła wniosek o pieniądze na węgiel, będzie sprawdzana czy płaci za odbiór odpadów.

- W ubiegłym tygodniu wpłynęły pierwsze wnioski z gmin o weryfikację danych i znaleźliśmy już 5 osób, które do tej pory nie były ujawnione w systemie odpadowym, czyli nie były od nich odprowadzane opłaty za zagospodarowanie odpadów. Do wniosku węglowego właściciel starający się o dodatek wpisuje osoby we wspólnym gospodarstwie domowym, ze wskazaniem numeru PESEL tych osób. W deklaracji odpadowej takich danych się nie podaje, ale sprawdzenie ilości osób we wniosku, z ilością osób w deklaracji daje podstawę do wszczęcia postępowania o określenie decyzją wysokości opłaty dla danego właściciela nieruchomości, jeśli dane z wniosku i z deklaracji się różnią – mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com Katarzyna Szczepańska, przewodnicząca zarządu Związku Celowego Gmin MG6.

W momencie, kiedy zostanie wszczęte postępowanie, ZCG MG6 weryfikuje liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość, wszelkimi możliwymi sposobami. - Jeśli ustalimy, że jest ich więcej, wówczas decyzją określamy prawidłową opłatę, z możliwością cofnięcia się aż o 5 lat – podkreśla Szczepańska. A to oznacza, że dane gospodarstwo domowe może zapłacić nawet kilka tysięcy złotych zaległej opłaty.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości