• Dziś 27°/16°
  • Jutro 19°/13°
  • Pojutrze 23°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Problemy z dostawami węgla w Gorzowie. Mieszkańcy zostali bez opału

20 grudnia 2022, 14:40
Tańszy węgiel, który powinien trafić do mieszkańców Gorzowa, nawet nie jest dostarczany do miasta. Z zamówionych 15 transportów węgla, do Gorzowa nie dotarła nawet połowa. Jak informuje Urząd Miasta Gorzowa, dostawy są z dnia na dzień odwoływane przez zewnętrzną firmę. Spośród 426 mieszkańców, węgiel kupiły zaledwie 94 osoby.

Od początku grudnia samorządy mogą sprzedawać tańszy węgiel, który jest dostarczany przez spółkę Węglokoks - zewnętrzna firma została wyznaczona przez rząd jako dostawca tańszego węgla. Władze Gorzowa, jak i podgorzowskich gmin zdecydowały, że będą sprzedawać węgiel mieszkańcom w kwocie poniżej 2 tys. zł za tonę. W Gorzowie tona węgla kosztuje 1890 zł.

Tańszy węgiel w Gorzowie. Problemy z dostawami

Jednak pojawiły się problemy z dostawą węgla do Gorzowa, która są niezależne od władz miasta. - Z przyczyn niezależnych od służb miejskich, sytuacja nie jest zadowalająca. Dostawy realizowane przez zewnętrzną, wyznaczoną do tego zadania spółkę Węglokoks, są nieregularne i niewystarczające. Problemem jest też to, że transporty z dnia na dzień są odwoływane. Szczególnie brakuje węgla „orzech”. Do dzisiaj Gorzów otrzymał go w ilości niecałych 50 ton. Pierwsze zapotrzebowanie do spółki Węglokoks, miasto złożyło już 24 listopada. Nawet ono jeszcze w pełni nie zostało zrealizowane przez spółkę dostarczającą – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Węgiel jest sprzedawany, zgodnie z kolejnością złożenia wniosków mieszkańców. Ze złożonych zapotrzebowań, opartych na liczbie wniosków - na 15 transportów węgla (po 25 ton każdy) do dzisiaj dotarło tylko 6 transportów - i tylko tyle węgla miasto może sprzedać. 

Problemy z dostawami węgla w Gorzowie. Mieszkańcy zostali bez opału

Na 426 wniosków złożonych przez mieszkańców Gorzowa, tańszy węgiel udało się kupić zaledwie 94 osobom. - Oceniając realnie tempo dostaw, można szacować, że do końca roku węgiel może otrzymać około 150 uprawnionych gospodarstw domowych. Nieregularne terminy dostaw powodują brak możliwości przekazania dokładnej daty otrzymania węgla. Miasto nie może dać gwarancji na coś, na co nie ma wpływu – przyznaje Ciepiela.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Aktywów Państwowych, zmieniającym rozporządzenie w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego, zainteresowani zakupem węgla, będą mogli węgiel niezakupiony do 31 grudnia 2022 roku, kupić po 1 stycznia 2023 roku - łącznie do 3 ton. Niestety to oznacza, że jeżeli ktoś złożył wniosek i nie zdąży kupić węgla do końca roku, po 1 stycznia będzie musiał ponownie wypełnić wniosek. Wtedy zainteresowani zakupem węgla będą mogli zsumować limity z dwóch okresów.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości