• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 6
Wiadomości

Ranking "Gmina dobra do życia". Jak wypadł Gorzów?

6 grudnia 2022, 12:20
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Serwis Samorządowy PAP opublikował ranking "Gmina dobra do życia" z podziałem na zestawienie krajowe i wojewódzkie. Jak w tym zestawieniu wypadł Gorzów i gminy z województwa lubuskiego?

Na początku grudnia Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”, który został opracowany przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Ranking pokazuje jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Opracowany został na podstawie 63 wskaźników cząstkowych wybranych przez prof. Przemysława Śleszyńskiego. Wśród badanych czynników znalazły się zarówno te bezpośrednio związane z działaniami lokalnego samorządu, jak np. poziom edukacji czy dochody własne budżetów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, jak i te, które od samorządu nie zależą, ale na jakość życia mają niebagatelny wpływ, np. przeciętne wynagrodzenie czy usłonecznienie. Wszystkie razem tworzą syntetyczny „Wskaźnik Jakości Życia”, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

Najlepiej z całego województwa lubuskiego wypadła Zielona Góra, która zajęła 15 miejsce w rakingu krajowym. Natomiast pierwsze miejsce należy do gminy Kleszczów, drugie do gminy Podkowa Leśna, a trzecie do gminy Osielsko. Z kolei wśród miast na prawach powiatu Zielona Góra jest na 5 miejscu w kraju. Ponadto Zielona Góra zajmuje miejsce nr 1, jeżeli chodzi o gminę najlepszą do życia w województwie lubuskim.

A gdzie w tym wszystkim jest Gorzów? Niestety naszego miasta na próżno szukać w krajowych zestawieniach, ponieważ Gorzów zajął dopiero 6 miejsce w województwie lubuskim. W lokalnym zestawieniu wyżej niż Gorzów jest podgorzowska gmina Kłodawa, która zajęła wysokie, 4 miejsce w województwie lubuskim.

Jak natomiast wypadają pozostałe gminy z powiatu gorzowskiego w rakingu wojewódzkim? Gmina Kostrzyn nad Odrą jest na 5 miejscu, gmina Santok zajmuje 24 miejsce, a Deszczno jest tuż za nią na 25 miejscu. Natomiast 32 miejsce zajęła gmina Witnica. Z kolei gmina Bogdaniec i Lubiszyn nawet nie załapała się do zestawienia 50 najlepszych do życia gmin w województwie lubuskim.

Najlepsze gminy do życia w województwie lubuskim

1. Zielona Góra

2. Babimost

3. Świdnica

4. Kłodawa

5. Kostrzyn nad Odrą

6. Gorzów

7. Łęknica

8. Międzyrzecz

9. Zbąszynek

10. Czerwieńsk

...

24. Santok

25. Deszczno

...

32. Witnica

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości