• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Podejrzewasz, że ktoś spala odpady? Zgłoś to do Straży Miejskiej w Gorzowie

24 listopada 2022, 10:24, mk
Straż Miejsca zachęca, aby zgłaszać przypadki, kiedy podejrzewamy, ze ktoś pali w piecach odpadami. Okazuje się, że świadomość gorzowian w tym temacie jest już nieco lepsza, ale wciąż w wielu miejscach do pieca trafiają stare mebel czy plastikowe opakowania.

Jakość powietrza w Gorzowie jest już o wiele gorsza. Nie trzeba nawet czujników, aby wiedzieć, ze ktoś na ulicy obok pali w piecu odpadami. Wystarczy krótki spacerek tam, gdzie nie dotarł program Kawka i mieszkańcy ogrzewają się na własną rękę. Palą czym popadnie, bo to już nie chodzi o to, że nie stać ich na węgiel, czy drewno, ale pieniądze na ten cel wolą spożytkować w inny sposób. Chociażby w pobliskim "monopolowym". Duszący dym z komina i okropny smród to znak, że tuż obok nas spalane są np. lakierowane meble. - Odpadami palą osoby uzależnione od używek i na zakup surowców do ogrzewania ich po prostu nie stać - opowiada Andrzej Jasiński, komendant Straży Miejskiej w Gorzowie.

Nie ma co ukrywać. Ci, którzy spalają w piecu odpady, zasługują na karę. To zagraża naszemu zdrowiu i życiu, dlatego straż miejska w Gorzowie zachęca, aby zgłaszać przypadki, kiedy mamy podejrzenie, ze ktoś może spalać w piecach odpady. - To nie jest żadne donosicielstwo. Tu chodzi o nasze życie i zdrowie - przekonuje Andrzej Jasiński. 

W Gorzowie w 2022 roku Straż Miejska nałożyła już kilkadziesiąt mandatów za spalanie odpadów. Strażnicy sami wiedzą, w których miejscach trzeba skontrolować palenisko, ale ważne jest też to, aby gorzowianie zgłaszali, gdy widzą i czują, ze coś jest nie tak. Można to zrobić telefonicznie, bądź drogą e-mailową. - Strażnicy zareagują na każdy sygnał. Pojadą i sprawdzą, jakie przedmioty są spalane we wskazanych budynkach - przekonuje Andrzej Jasiński.

Jaka jest kara za spalanie odpadów w Gorzowie?

Kary za spalanie odpadów w przydomowych piecach są wysokie. Strażnik może nałożyć mandat do 500 złotych, a gdy sprawa trafi do sądu, to możemy zostać ukarani grzywną do 5000 złotych. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości