• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Kolejna gmina z tańszym węglem niż 2 tys. zł

24 listopada 2022, 09:35
fot. Gmina Santok
Gminy mogą sprzedawać swoim mieszkańcom węgiel za 2 tys. zł za tonę. Jednak pojawiają się samorządowcy, który zdecydowali się obniżyć tę cenę. Gmina Deszczno będzie sprzedawać węgiel za 1847 zł za tonę. Natomiast gmina Santok będzie sprzedawać opał za 1895 zł za tonę.

Ustawa węglowa zakłada, że samorządy będą mogły kupować węgiel po 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać mieszkańcom po cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Różnica 500 zł na tonie ma pokryć koszty logistyczne, które poniosą gminy. Większość samorządowców zdecydowało się, że będzie sprzedawało węgiel właśnie za 2 tys. zł. Tak jest w przypadku Gorzowa. Natomiast władze Zielonej Góry obniżyły cenę do 1,8 tys. zł za tonę węgla. 

Na obniżkę cen decydują się również mniejsze samorządy. Zaledwie 1847 zł za 1 tonę węgla – tyle mają płacić mieszkańcy gminy Deszczno za węgiel sprzedawany przez gminę. Jak podkreśla wójt Paweł Tymszan, będzie to najtańszy węgiel w północnej części województwa lubuskiego. Co istotne, węgiel zostanie dostarczony bezpośrednio do domów mieszkańców gminy Deszczno. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Gmina pod Gorzowem ma najtańszy węgiel w regionie”.

Teraz na sprzedaż węgla po jeszcze niższej cenie zdecydowały się również władze gminy Santok. - Dzięki skutecznym negocjacjom wójta gminy Santok Pawła Pisarka z lokalnym przedsiębiorcą, który w imieniu gminy prowadzi sprzedaż węgla w preferencyjnej cenie, udało się obniżyć cenę sprzedaży węgla z 2000 złotych brutto za tonę do 1895 złotych brutto za tonę. Tym samym każdy odbiorca węgla zapłaci 105 złotych za tonę mniej niż maksymalna cena sprzedaży ustalona przez rząd – informuje gmina Santok.

Jak podkreśla wójt Paweł Pisarek, gmina chce wspierać lokalnych przedsiębiorców, dlatego zawarli umowę na sprzedaż węgla z Zakładem Usługowo-Produkcyjno-Handlowym "ARCHO" Franciszek Forster z siedzibą w Janczewie. W tym tygodniu na składzie pojawił się węgiel wielkości orzech oraz groszek. Sprzedaż węgla dla mieszkańców gminy Santok już trwa.

Płatności za węgiel będzie można dokonać na kilka sposobów: przelewem na konto bankowe Urzędu Gminy (podane we wniosku) z dopiskiem „opłata za węgiel oraz imię i nazwisko osoby uprawnionej do zakupu”, gotówką lub kartą płatniczą (w punkcie odbioru węgla). Wpłaty będą przyjmowane wyłącznie od osób uprawnionych do zakupu węgla na preferencyjnych warunkach. Odbiór węgla z punktu odbywać się będzie transportem własnym kupującego. Osoby, które nie mają własnego transportu mogą skorzystać z płatnej usługi dostawy węgla z punktu odbioru węgla do miejsca zamieszkania. Koszty takiego transportu są zależne od odległości punktu dystrybucyjnego od miejsca dostawy surowca.

Węgiel, który trafi do mieszkańców Gorzowa oraz podgorzowskich gmin, płynie do Polski aż z Kolumbii i Kazachstanu. Jak podkreślają władze rządowe, jest to węgiel klasy premium.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości