• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 4
Wiadomości

Przed nami Black Friday. Miejski rzecznik konsumentów przestrzega

22 listopada 2022, 15:17
W tym roku Black Friday wypada w piątek 25 listopada. Zaraz po nim jest Cyber Monday, a następnie ruszą świąteczne i noworoczne wyprzedaże. Miejski rzecznik konsumentów w Gorzowie przestrzega przez szałem zakupów i radzi, co zrobić, aby nie wpaść w pułapkę sprzedawców.

Black Friday przywędrował do nas zza oceanu. Jest to piątek po Dniu Dziękczynienia w USA, który jest dniem największych wyprzedaży, przez co tysiące Amerykanów rusza na zakupy przed Świętami Bożego Narodzenia. Od początku XXI wieku, ten zwyczaj staje się coraz popularny w krajach na całym świecie, również w Polsce.

W tym roku Black Friday wypada w piątek 25 listopada. Zakupowy szał sprawia, że wielu sprzedawców decyduje się nieuczciwe chwyty marketingowe. Niektóre sieci podnoszą ceny na kilka dni przed planowaną wyprzedażą, tak aby stworzyć odpowiednie tło do pozorowania kuszących obniżek. Taki zabieg ma przekonać konsumenta, że promocja jest bardziej atrakcyjna niż w rzeczywistości.

O zakupowy umiar apeluje Eugeniusz Kurzawski, miejski rzecznik praw konsumentów w Gorzowie i radzi, co zrobić, aby nie wpaść w pułapkę sprzedawców. - Porównaj cenę danego produktu w wiarygodnych porównywarkach i wybierz sklep, który oferuje najlepsze okazje. Niektóre porównywarki oferują też sprawdzenie historii cen, dzięki którym możesz ocenić, czy promocja jest faktycznie korzystna i czy cena nie została ostatnio podniesiona. Zwróć też uwagę na cechy charakterystyczne produktu, bo w dzień masowych wyprzedaży łatwo nabrać się na przykład na produkty łudząco podobne do znanej marki lub podrobione. Ponadto płać kartą kredytową. Ułatwi to odzyskanie pieniędzy, jeśli coś pójdzie nie tak. Żeby skorzystać z procedury chargeback złóż reklamację w banku, który wydał kartę kredytową – podkreśla Eugeniusz Kurzawski, miejski rzecznik praw konsumentów w Gorzowie.

O czym trzeba pamiętać podczas Black Friday?

- bądź szczególnie ostrożny przy zakupie dóbr cyfrowych np. programów komputerowych czy gier - mają one często ograniczoną i warunkową możliwość zwrotu. Zwróć uwagę na kwestię płatności za tego typu usługi - często zakup ma charakter quasi abonamentu. Pierwsza płatność jest niska, natomiast za rok czy dwa lata następuje pobranie kolejnych środków.

- zwróć także uwagę na cechy charakterystyczne produktu, bo w dzień masowych wyprzedaży łatwo nabrać się na przykład na produkty łudząco podobne do znanej marki lub podrobione.

uważaj na reklamy i zawarte w nich informacje, szczególnie te wyglądające na nieformalne, które otrzymujesz w mediach społecznościowych – mogą pochodzić od oszustów.

- sprawdź tożsamość sprzedawcy i możliwość kontaktu z nim. Nie kupuj, jeżeli na stronie nie ma takich danych. Taki sklep może należeć do oszusta, który nie wysyła opłaconych zamówień albo nielegalnie oferuje produkty np. gry lub oprogramowanie.

- w przypadku zakupów online zwróć uwagę na to kiedy przedsiębiorca powstał, ile otrzymał pozytywnych opinii i czego one dotyczą oraz kiedy były dodane.

- upewnij się, że przedsiębiorca działa z Polski lub innego kraju UE – Twoje prawa są wówczas dużo mocniej chronione.

- zweryfikuj okres zwrotu, oferowany przez sprzedającego – co do zasady jest to 14 dni, jednak może on zaoferować dłuższy czas, np. 30 lub 100 dni. To ważny aspekt zwłaszcza, jeśli dokonujemy zakupu z myślą o zbliżających się świętach.

- jeśli dokonujesz przelewu lub płatności natychmiastowej, dokładnie sprawdź czy nie zostałeś przeniesiony na fikcyjną stronę platformy płatności lub naszego banku.

- pamiętaj, że dokonując zakupu na odległość, a takim jest zakup przez internet, masz prawo do 14 dniowego terminu zwrotu lub dłuższego, jeśli takowy zaoferował ci sprzedawca.

- pamiętaj również o Twoich pozostałych prawach, w tym wynikających z rękojmi. Przez 2 lata w przypadku wystąpienia wady możesz żądać naprawy lub wymiany produktu, a w niektórych przypadkach także zwrotu pieniędzy.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości