• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Na Górczynie znikają termy gazowe. To dobra informacja dla mieszkańców

17 listopada 2022, 11:35
Wielu mieszkańców Gorzowa nie wie, co to ciepła woda z elektrociepłowni. Oni od lat, do podgrzania wody używają przestarzałej i niebezpiecznej technologii. Mowa tu o termach gazowych, których niewłaściwe użytkowanie doprowadza do wytworzenia czadu. A ten zabija bardzo szybko.

W samej tylko spółdzielni mieszkaniowej Górczyn aż 39 budynków wyposażonych było lub wciąż jest w termy gazowe. To bardzo ważna informacja dla mieszkańców, bo zdarzeń związanych z zatruciem tlenek węgla w Gorzowie co roku gorzowska straż pożarna notuje bardzo dużo.

Nie trzeba nikomu przypominać, że tlenek węgla, potocznie nazywany czadem jest zabójczy. Bezwonny gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw, np. gazu w termach, gdy brak jest odpowiedniej wentylacji. I to właśnie niewłaściwe używanie term gazowych, których w gorzowskich blokach nie brakuje, było główną przyczyną wielu wyjazdów gorzowskich strażaków w ostatnich latach. 

Termy gazowe to dla wielu ludzi wciąż źródło ciepłej, użytkowej wody. Aż trudno w to uwierzyć, ale w wielu gorzowskich mieszkaniach wciąż ciepłą wodę do mycia lub kąpieli wytwarza terma podłączona do instalacji gazowej. Tak też jest na osiedlu Górczyn, szczególnie w blokach wybudowanych w ubiegłym stuleciu. Tak jest na Kościuszki, Czereśniowej, Piłsudskiego czy 8 maja. W zasobach tej spółdzielni znajduje się aż 39 budynków, w których pierwotnie - podczas budowy - do mieszkań nie doprowadzono ciepłej wody z elektrociepłowni. 

Termy na szczęście przechodzą do historii. Może nie tak szybko, jakby się chciało, ale jest światełko w tunelu. W 2021 roku, SM Górczyn zlikwidowała termy w wieżowcach przy ulicy Piłsudskiego 2 i 4. W kolejnych latach planowane są dalsze inwestycje - między innymi w blokach na ulicy Kościuszki, Czereśniowej i 8 maja. 

– Efekt prac przerósł nasze oczekiwania i dla mieszkańców jest on bardzo zadowalający i komfortowy. Naszym podstawowym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz dostosowanie budynków do obowiązujących warunków technicznych – podkreśla Marcin Michalski, zastępca prezesa ds. technicznych w SM Górczyn.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/6 Ciepła woda popłynie do kranów i to bez termy!

1/6 Ciepła woda popłynie do kranów i to bez termy!

2/6 Ciepła woda popłynie do kranów i to bez termy!

2/6 Ciepła woda popłynie do kranów i to bez termy!

3/6 Ciepła woda popłynie do kranów i to bez termy!

3/6 Ciepła woda popłynie do kranów i to bez termy!

4/6 Ciepła woda popłynie do kranów i to bez termy!

4/6 Ciepła woda popłynie do kranów i to bez termy!

5/6 Ciepła woda popłynie do kranów i to bez termy!

5/6 Ciepła woda popłynie do kranów i to bez termy!

6/6 Ciepła woda popłynie do kranów i to bez termy!

6/6 Ciepła woda popłynie do kranów i to bez termy!

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości