Dzień Wszystkich Świętych powinien być dniem zadumy i wspomnień o naszych najbliższych, którzy odeszli z tego świata. Jednak 1 listopada nad grobami toczą się również zupełnie inne rozmowy. Pojawiają się życiowe mądrości, trudne pytania czy drobne sprzeczki np. o to, w którą stronę przestawić kwiaty czy kto powinien zająć się odpaleniem znicza.
To co dzieje się na polskich cmentarzach przedstawiają w krzywym zwierciadle memy, których tuż przed 1 listopada jest wysyp w Internecie. Jednych mogą oburzać, innych śmieszyć, jednak jedno jest pewne – skupiają one jak w soczewce wszystkie zachowania osób w różnym wieku na cmentarzu. Kto z nas chociaż raz nie był świadkiem lub nie uczestniczył w takiej rozmowie?
W końcu, kiedy dotrzemy do grobu babci/dziadka lub cioci/wujka, rodzina najpierw musi skontrolować, kto był przed nami oraz jakie kwiaty i znicze zostawił. Trzeba oczywiście również zobaczyć co znajduje się na sąsiednich mogiłach. Kto z nas nie usłyszał wówczas takich haseł jak: „Halina zobacz, oni mają 25 zniczy i 10 kwiatów, a my mamy tylko 10 zniczy i jednego kwiatka, trzeba iść dokupić”, „A ten wiecheć po prawej, to pewnie Twój brat musiał kupić”, „Inaczej te znicze postaw, weź je na bok przesuń”, „Ten biały znicz, daj do tyłu”, „Obróć ten czerwony bardziej w swoją stronę”, "Ten duży, to tutaj w nogach daj”, „Nie tak! Obróć ten stroik, bo teraz go nie widać”.
Krytycznym momentem jest odpalanie zniczy za pomocą zapałek. Każdy, kto się zapomni i na to porwie, usłyszy od kogoś z rodziny „Daj mi ten znicz, Ty nie potrafisz odpalić” lub klasyczne „Daj, nie umiesz”. Kiedy zapałki zawiodą i osoba najmłodsza w rodzinie, wyciągnie z kieszeni zapalarkę usłyszy wówczas „Zuziu, dziecko, skąd Ty masz ten ogień?!” - chociaż jest już dorosłą kobietą na studiach, to i tak dla rodziny będzie wciąż smarkulą, co nie powinna bawić się ogniem.
Oczywiście nie zabraknie również tematów międzyludzkich. „Raz do roku się widzimy, musimy się w końcu umówić na spotkanie”, a także „Teraz takie czasy, że człowieka tylko na cmentarzu się spotyka” lub wersja przeciwna „Zasłoń mnie, bo nie chcę się z nimi witać”. Często można również usłyszeć: „Widziałaś, jak się Baśka na groby ubrała? Wygląda jakby na bal szła” oraz „Jakie drogie te chryzantemy, w Biedronce widziałem po 10 zł”, „Tam przy bramie były 35, ale my kupiliśmy za 30”.
Komu uda się uniknąć trudnych pytań i krępujących sytuacji, nic straconego. W końcu do Wigilii zostały już tylko niecałe dwa miesiące.
Musical "Metro" - Koncert Jubileuszowy 30 lat
10 listopada 2024
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |