• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Cmentarz Świętokrzyski tonie w śmieciach [zdjęcia]

30 października 2022, 14:26
Tuż przed 1 listopada trwają wielkie porządki na cmentarzach w Gorzowie. Niestety w przypadku cmentarza Świętokrzyskiego przy ul. Warszawskiej jak bumerang powraca problem ze śmieciami. Obecnie na terenie nekropolii znowu zalegają wielkie hałdy śmieci. Są to nie tylko wypalone znicze, sztuczne kwiaty czy worki z liśćmi, ale również butelki, puszki, kartony czy nawet wózek dziecięcy.

Problem ze śmieciami na terenie zabytkowego cmentarza Świętokrzyskiego w Gorzowie powraca co roku w okresie Wszystkich Świętych. Osoby, które mają groby swoich bliskich zaczęły je sprzątać, a to sprawiło, że na terenie nekropolii zaczęły rosnąć góry śmieci.

Co prawda zostało podstawionych kilka kontenerów na odpady oraz stoją kosze na śmieci, jednak to nie wystarczyło, bo na cmentarzu panuje po prostu bałagan i wszędzie są hałdy odpadów. Są to przede wszystkim worki wypełnione zniczami, sztucznymi kwiatami, liśćmi czy doniczkami. Ale pojawiają się również puszki, butelki po napojach gazowanych czy środkach czyszczących . Na największej hałdzie śmieci, która została utworzona tuż przy wejściu od strony ul. Głowackiego znalazł się również... wózek dziecięcy.

Osoby odwiedzające cmentarz Świętokrzyski przyznają zgodnie, że jest to smutny widok, że taka piękna i zabytkowa nekropolia tonie w śmieciach tuż przed 1 listopada. Mieszkańcy dopytują się, kto jest odpowiedzialni za taki stan rzeczy i dlaczego odpady nie zostały usunięte.

Wywóz takiej ilości odpadów wiąże się z dużymi kosztami. Parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, która od lat opiekuje się historycznym cmentarzem nie stać na taki wydatek. Natomiast Urząd Miasta Gorzowa tłumaczył w poprzednich latach, że nie jest administratorem nekropolii i ma obowiązku wywozu odpadów z jej terenu.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

FotoreportażPodziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości