Wiadomości

W Gorzowie powstaje pierwszy zielony przystanek

26 października 2022, 11:21
fot. Damian Pyta
Miasto zabiera się w końcu za realizację pierwszego w Gorzowie zielonego przystanku, który powstanie przy ul. Estkowskiego od strony skweru Wolności. Zagospodarowania doczeka się również teren przyległy, gdzie zostanie posadzonych blisko 200 roślin.

Budowa zielonego przystanku to pomysł z 2019 roku radnej Pauliny Szymotowicz z Koalicji Obywatelskiej, który został zaczerpnięty z podlaskich Siematycz. Radna napisała do prezydenta Gorzowa interpelację w tej sprawie i wskazała trzy lokalizacje, gdzie mogłoby powstać takie przystanki. Jednak miasto nie poparło wówczas tego pomysłu.

Jednak budowa zielonego przystanku znalazła się na liście inwestycji, które zostały przyjęte w ramach autopoprawek do budżetu Gorzowa 2022 o czym portal gorzowianin.com informował w artykule „W Gorzowie powstanie pierwszy zielony przystanek”. Inwestycja została zapisana pod nazwą „Budowa zielonego przystanku przy ul. Estkowskiego”. Na ten cel zostało zapisane 40 tys. zł.

Właśnie rozpoczęła się realizacja tej inwestycji na przystanku autobusowym przy ul. Estkowskiego obok skweru Wolności w Gorzowie. - Zielony przystanek zostanie zbudowany poprzez system naciągów z linek ze stali nierdzewnej, przymocowanych do tylnej części wiaty i zakotwionych w gruncie. Po nich będzie się wspinać rdestówka Auberta. Stworzy to efekt zielonej ściany – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Ponadto zostanie zagospodarowane blisko 40 m.kw. terenu przyległego do wiaty przystankowej. Zostanie tam posadzonych blisko 200 roślin - traw i bylin z gatunków: miskant chiński 'Silberfeder', proso rózgowate 'Heavy Metal', ostnica 'Pony Tails', werbena patagońska, szałwia omszona, perowskia łobodolistna oraz rozchodnik okazały. Efekty prac będzie można zobaczyć w 2023 roku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości