• Dziś /-2°
  • Jutro /0°
  • Pojutrze /2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 80 Zła jakość powietrza! Lepiej zostań dzisiaj w domu.
Wiadomości

Gorzów: Za dwa lata własny prąd popłynie z miejskiej farmy

26 października 2022, 14:09
Ogromne koszty wytwarzania energii elektrycznej skłoniły władze Gorzowa do wybudowania własnej farmy fotowoltaicznej. Znajdzie się ona w Stanowicach, na terenach zarządzanych przez spółkę Inneko. Rocznie ma wyprodukować prąd za 200 milionów złotych!

Władze Gorzowa, tak jak inne polskie miasta szukają oszczędności, gdzie się da. To wszystko jest efektem ogromnych podwyżek m.in. za energię elektryczną czy gaz. W 2022 roku miasto Gorzów płacił za energię kwotę 6 mln 700 tys. zł, natomiast w przyszłym roku rachunek wzrośnie o kilkaset procent. Gorzów za energię zapłaci 25 mln 479 tys. zł. Jest to więc prawie o 19 mln zł więcej, które władze Gorzowa muszą znaleźć w budżecie. 

Dlatego prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki podjął decyzję o wprowadzeniu programu oszczędnościowego, który pozwoli na zmniejszenie kosztów utrzymania ważnej dla funkcjonowania miasta infrastruktury. Już na początku września miasto mówiło o tym, że myśli, aby wejść w partnerstwo prywatno-publiczne i zamontować panele fotowoltaiczne. Jak się okazuje, ten plan zostanie zrealizowany w ciągu dwóch lat. 

Miejska Elektrownia Słoneczna to odpowiedź Gorzowa na kryzys energetyczny. - Nasze miasto zbuduje wielką słoneczną elektrownię, pierwszą w Polsce, która będzie własnością samorządu. Proces jej tworzenia już się rozpoczął – komentuje Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa. Na dwóch działkach o powierzchni ponad 250 hektarów w miejscowości Stanowice koło Gorzowa miasto wspólnie z miejską spółką Inneko wybuduje ogromną farmę fotowoltaiczną, która będzie składała się aż z 350 tysięcy paneli fotowoltaicznych. Dziś w tym miejscu znajduje się parę paneli, ale ich liczba będzie systematycznie rosła. Według wstępnych założeń inwestycja miałaby być gotowa w 2024 roku. Szacuje się, że panele słoneczne mają wyprodukować rocznie prądu na około 200 milionów złotych. Koszt inwestycji to 500 milionów złotych. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości