• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 109 Bardzo zła jakość powietrza! Zostań dziś w domu.
Wiadomości

Gorzów: Zamiast dworca PKS, będą bloki

20 października 2022, 09:05
fot. archiwum
Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, radni podejmą uchwałę w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego dla ul. Jancarza i obecnego terenu dworca PKS. Tam, gdzie obecnie znajduje się dworzec i plac manewrowy będą mogły zostać wybudowane bloki oraz budynki usługowe.

Od 1 października dworzec PKS w Gorzowie jest zamknięty. O jego zamknięciu mówiło się już od dawna, jednak teraz na ostateczną decyzję wpłynęła coraz mniejsza liczba podróżnych, ale również rosnące koszty utrzymania budynku. Najbardziej dało się odczuć podwyżkę za ogrzewanie gazowe. Dlatego też zarząd PKSu zdecydował o konsekwentnym trzymaniu się planu zamknięcia dworca i jego sprzedaży, o czym portal gorzowianin.com informował w artykule "Dworzec PKS w Gorzowie zostanie zamknięty. Kto kupi atrakcyjną działkę?".

Do tej pory nieoficjalnie mówiło się o tym, że PKS Gorzów ma już chętnego na kupno dworca wraz z działką, a kupnem terenu jest zainteresowany jeden z deweloperów. Teraz te informacje potwierdzają się, bo podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 26 października, radni będą głosować nad uchwałą w sprawie „uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Gorzowa Wielkopolskiego dla obszaru położonego wzdłuż ulicy Edwarda Jancarza”.

Co to oznacza? Radni będą głosować na uchwałą, która zmieni plan zagospodarowania przestrzennego, tak aby na terenie obecnego dworca PKS możliwa była budowa bloków oraz usług. Jak czytamy w dokumencie, na działce, gdzie obecnie znajdują się stanowiska autobusowe będą zostać wybudowane bloki z dopuszczeniem usług. Jednak te muszą mieć charakter usług nieuciążliwych. Funkcja mieszkaniowa musi stanowić co najmniej 50% powierzchni użytkowej każdego budynku. Z kolei w miejscu, gdzie znajduje się obecnie budynek dworca PKS dopuszczona będzie zabudowa usługowa. Natomiast w miejscu placu manewrowego będzie możliwa zabudowa usługowa oraz zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna.

Bloki mogą powstać maksymalnie na 50% działki budowlanej, mogą mieć minimalną wysokość 11 metrów i maksymalną 19 metrów, dachy mogą mieć nachylenie do 45 stopni. To oznacza, że na działce będą mogły zostać wybudowane bloki 4-6 piętrowe. Oprócz tego zostaną wybudowane parkingi – 1 miejsce parkingowe na każde rozpoczęte 100 m.kw. powierzchni użytkowej usług oraz 1 miejsce parkingowe na każdy lokal mieszkalny.

Docelowo autobusy PKS oraz Flixbus mają zatrzymywać w zatoce parkingowej przy ul. Jancarza, która zostanie przebudowana na zatokę autobusową mieszczącą 6 autobusów. Ta inwestycja ma zostać zrealizowana w ramach przebudowy ul. Dworcowej.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości