• Dziś 14°/5°
  • Jutro 11°/2°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 18 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Są kary dla wykonawcy przebudowy schodów w parku

14 października 2022, 13:39
fot. Marcin Kluwak
Po kilku miesiącach zakończyła się przebudowa wadliwych schodów w parku Wiosny Ludów w Gorzowie. Miasto podjęło decyzję o naliczeniu kar umownych wobec wykonawcy. To niecałe 3 tys. zł za każdy dzień zwłoki. Po weekendzie rozpoczną się odbiory przebudowanych schodów.

Zdaniem wielu mieszkańców Gorzowa rewitalizacja parku Wiosny Ludów, czyli popularnego parku Róż to jedno wielkie nieporozumienie i inwestycja pełna fuszerek oraz niedociągnięć. To, że w parku jest mnóstwo usterek potwierdzili miejscy urzędnicy podczas odbiorów, którzy sporządzili listę rzeczy, które wykonawca, firma Exalo Drilling musi naprawić w ramach gwarancji. Wśród rzeczy do poprawki znalazły się m.in. pergole, ścieżka w różanych zakątku czy też schody terenowe od strony ronda Kosynierów Gdyńskich.

Wykonawca inwestycji miał nie tylko problem z ukończeniem całej rewitalizacji parku, bo termin zakończenia prac przekładano aż 6 razy, ale także z naprawą usterek w ramach gwarancji. W czerwcu rozpoczęła się przebudowa schodów terenowych i miała najpierw zakończyć się do końca sierpnia, a później do 13 września. Jednak oczywiście i ten termin nie został dotrzymany. Jeszcze we wrześniu miasto zapowiedziało, że będzie naliczać kary umowne. Prace przy przebudowie wadliwych schodów zostały zakończone dopiero na początku października.

- Wykonawca zgłosił do odbioru prace poprawkowe. W przyszłym tygodniu miasto rozpocznie ich przegląd. Innych prac do odbioru nie zgłosił. Miasto nalicza kary umowne. Podejmuje też działania prawne – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Jak wysokie są to kary? - Zamawiającemu przysługuje prawo naliczania kar umownych wykonawcy w przypadku zwłoki w usuwaniu wad stwierdzonych podczas odbioru końcowego, w okresie rękojmi i gwarancji lub podczas odbioru ostatecznego, w stosunku do ustalonych terminów ich usunięcia, kwotę stanowiącą równowartość 0,05% wynagrodzenia wykonawcy, za każdy dzień zwłoki - czytamy w umowie.

To oznacza, że przy inwestycji wartej 5 mln 999 tys. zł, wykonawca zapłaci zaledwie 2 tys. 999,5 zł kary za każdy dzień zwłoki.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości