• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25
Wiadomości

Niekończąca się przebudowa Przemysłówki. To skarbonka bez dna? [zdjęcia]

17 października 2022, 08:24
fot. Marcin Kluwak
W budynku Przemysłówki w centrum Gorzowa miało znajdować się Miejskie Centrum Kultury, a także siedziba urzędników z Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, wydziału kultury oraz wydziału sportu. Jednak żadne z tych założeń nie zostało zrealizowanych, bo przebudowa budynku wciąż trwa i zakończy się z ogromnym opóźnieniem, bo trzeba wykonać dodatkowe prace. Nowy termin to koniec 2023 roku.

Kupno budynku Przemysłówki w centrum Gorzowa to jedna z bardziej krytykowanych decyzji władz Gorzowa przez mieszkańców w ostatnich latach. Gorzowianom nie podobało się inwestowanie pieniędzy w „molocha” i podkreślali, że taniej byłoby wybudować nowy obiekt, niż inwestować miliony złotych w obecny budynek, ponieważ będzie to skarbonka bez dna. Niestety mieszkańcy Gorzowa, który obawiali się tej inwestycji, mieli rację. Każdy z etapów inwestycji ma ogromny poślizg.

Według pierwotnych założeń Urzędu Miasta Gorzowa, do wyremontowanych pomieszczeń wysokiego budynku Przemysłówki pierwsi urzędnicy mieli się przenieść jeszcze na początku 2021 roku. Jednak tak się nie stało, bo wykonawca musiał przeprowadzić dodatkowe prace adaptacyjne. Kolejnym terminem był I kwartał 2022 roku, ale i to nie zostało dotrzymane.

Na ten moment wciąż nie wiadomo, kiedy urzędnicy z Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie oraz z wydziału kultury i wydziału sportu przeniosą się do nowej siedziby. Wyremontowany budynek nie został dopuszczony do użytkowania, ponieważ brakuje w nim elementów przeciwpożarowych. Miasto zamierza rozstrzygnąć przetarg na wybór wykonawcy robót polegających na wykonaniu elementów zabezpieczenia przeciwpożarowego w listopadzie 2022 roku. A to będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami, które obciążą budżet miasta.

Jeżeli chodzi o budynek niski, w którym miało znaleźć się Miejskie Centrum Kultury, to tutaj sytuacja jest dużo gorsza. Cały parter został zburzony i miał zostać wybudowany od nowa o czym portal gorzowianin.com informował we wrześniu 2021 roku w artykule "To była prawdziwa demolka. Jeszcze niedawno był tutaj parter Przemysłówki".

Cały budynek parterowy Miejskiego Centrum Kultury wraz z salą widowiskowo-koncertową miał być gotowy do 31 października 2022 roku. Jednak od roku na placu budowy nic się nie zmieniło, co widać w zdjęciach znajdujących się w fotoreportażu.

Okazało się, że miasto musi wykonać projekt wykonawczy zmienny dla zadania "Modernizacja i wyposażenie obiektów kultury w Gorzowie" i ten będzie gotowy do końca listopada 2022 roku. Wszystko przez to, że parter Przemysłówki był w dużo gorszym stanie technicznym, niż przypuszczano. Nowy termin realizacji inwestycji, czyli momentu, kiedy budynek Miejskiego Centrum Kultury ma być gotowy, to dopiero grudzień 2023 roku.

Do tej pory miasto wydało na budynek Przemysłówki 37 mln 229 tys. zł. Kupno budynku Przemysłówki w 2016 roku to koszt 5 mln 900 tys. zł, prace remontowe obejmujące piętra od IV do VII 6 mln 990 tys. zł. Z kolei przebudowa niskiego budynku Przemysłówki na potrzeby Miejskiego Centrum Kultury to 23 mln 221 tys. zł, a remont elewacji to koszt 1 mln 118 tys. 547 zł. Wciąż nie wiadomo, ile milionów pochłoną dodatkowe prace, które trzeba wykonać w budynku.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/5 Przebudowa budynku Przemysłówki

1/5 Przebudowa budynku Przemysłówki

2/5 Przebudowa budynku Przemysłówki

2/5 Przebudowa budynku Przemysłówki

3/5 Przebudowa budynku Przemysłówki

3/5 Przebudowa budynku Przemysłówki

4/5 Przebudowa budynku Przemysłówki

4/5 Przebudowa budynku Przemysłówki

5/5 Przebudowa budynku Przemysłówki

5/5 Przebudowa budynku Przemysłówki

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości