• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 71 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów wysoko w rankingach "Wspólnoty"

19 października 2022, 15:05
Czwarte miejsce w rankingu „Liderzy inwestycji - wydatki inwestycyjne samorządów 2019 - 2021” oraz szóste miejsce za „Wykorzystanie środków Unii Europejskiej w latach 2014-2021”. Gorzów został wysoko oceniony w rankingach czasopisma „Wspólnota”.

W pierwszym z rankingów, dotyczącym wydatków inwestycyjnych, miejsca przed Gorzowem zajmują Opole (pierwsze), Szczecin (drugie) i  Poznań (trzecie). Druga stolica naszego regionu, Zielona Góra zajmuje 16. pozycję na 18 ocenianych miast wojewódzkich.

Czwarta pozycja Gorzowa to duży awans naszego miasta w tym rankingu. W poprzednich, przygotowanych przez „Wspólnotę” zestawieniach miast wojewódzkich, dotyczących wydatków inwestycyjnych Gorzów zajmował odpowiednio 11. miejsce za lata 2018-2020 oraz 13. miejsce za okres od 2017 do 2019 roku. Czwarta pozycja w tegorocznym zestawieniu świadczy o utrzymującej się bardzo wysokiej tendencji wydatków inwestycyjnych w mieście w celu poprawy jakości i komfortu życia jego mieszkańców. 

Twórcy rankingu pod uwagę brali całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2019-2021). Poza wydatkami zapisanymi w rocznych budżetach, brali również pod uwagę jego wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne. Autorami rankingu są Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Kolejne wysokie miejsce Gorzów zajął w rankingu „Wykorzystanie środków Unii Europejskiej w latach 2014-2021”. Zajmujemy szóstą pozycję przed Olsztynem (pierwsze miejsce), Opolem, (drugie miejsce), Rzeszowem, (trzecie miejsce), Białymstokiem (czwarte miejsce) i Lublinem (piąte miejsce).

W metodologii rankingu, jego twórcy posługują się danymi ze sprawozdań budżetowych o faktycznie poniesionych przez jednostki samorządu terytorialnego wydatkach, a nie zestawieniami umów zawartych na realizację kolejnych projektów. Zestawienie obejmuje wartość dotacji w latach 2014-2021. Wynik podawany jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

W porównaniu z rankingiem „Wspólnoty” za wykorzystanie dotacji z Unii Europejskiej lata 2014-2017, Gorzów awansował w znaczący sposób, z 18. pozycji, którą zajmował. Natomiast w zestawieniu z rankingiem za okres 2014-2019 utrzymuje wysokie szóste miejsce.

Pełne wyniki rankingu „Wykorzystanie środków Unii Europejskiej w latach 2014-2021” poparte analizami i wzbogacone m.in. o komentarz prezydenta miasta Jacka Wójcickiego i innych włodarzy, opublikowany zostanie w 22 numerze Pisma Samorządu Terytorialnego „WSPÓLNOTA”, który ukaże się 5 listopada.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości